Αρχική -- Postgraduate -- Notice -- ΠΜΣ Ενεργειακές και Περιβαλλοντικές Επενδύσεις - Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, (ΑΕΙ Πειραιά ΤΤ- πρώην ΤΕΙ Πειραιά) - 'Εκτος Κύκλος

Τα πεδία της ενέργειας και του περιβάλλοντος αποτελούν τους πλέον δυναμικούς τομείς, με εξαιρετικές προοπτικές ανάπτυξης στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Τα πεδία αυτά είναι σύνθετα και έχουν ανάγκη από στελέχη με ευρύ προσανατολισμό και σύνθεση γνώσης και εμπειρίας τόσο σε θέματα ενεργειακών και περιβαλλοντικών τεχνολογιών, όσο και σε καίριους άλλους τομείς όπως η οικονομία, η επιχειρηματικότητα και η νομοθεσία.

Στα πλαίσια αυτά υλοποιείται ο Έκτος Κύκλος του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) «Ενεργειακές και Περιβαλλοντικές Επενδύσεις» από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του ΑΕΙ Πειραιά Τεχνολογικού Τομέα (πρώην ΤΕΙ Πειραιά) (ΦΕΚ 1359/2014, Τεύχος Β). Η καινοτομικότητα και το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα του ΠΜΣ είναι ότι εκτείνεται ταυτόχρονα και στους τρεις άξονες που συνθέτουν την ολοκληρωμένη γνώση στην Ενέργεια και το Περιβάλλον:

• την Τεχνολογία
  • την Τεχνικοοικονομική ανάλυση και αξιολόγηση και
  • τις Επιχειρηματικές πρωτοβουλίες και ενθαρρύνει και υποστηρίζει τη δραστηριοποίηση των φοιτητών του στην ανάπτυξη της επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας στα θέματα της Ενέργειας και του Περιβάλλοντος.

Η καινοτομικότητα του μεταπτυχιακού επίσης έγκειται στην ανάπτυξη συνεργασίας και τη συνεχή αλληλεπίδραση του με εταιρείες και φορείς. Οι επισκέψεις των φοιτητών μας σε ενεργειακές και βιομηχανικές εγκαταστάσεις (αιολικά – ηλιακά πάρκα, μονάδες πετρελαιοειδών), σε βιομηχανίες, σε τμήματα προώθησης ενεργειακών και περιβαλλοντικών επενδύσεων τραπεζών περιλαμβάνουν τη συστηματική ανάλυση τεχνικών και επιχειρηματικών στοιχείων. Επίσης ανταγωνιστικό πλεονέκτημα αποτελεί η ένταξη στο ΠΜΣ της παρακολούθησης –ως μέρος του προγράμματος– εντατικών εξειδικευμένων προγραμμάτων (short intensive courses) σε σύγχρονα θέματα όπως αυτά των εξελίξεων των ενεργειακών τεχνολογιών, των καίριων περιβαλλοντικών θεμάτων, της χρηματοδότησης και υλοποίησης ενεργειακών και περιβαλλοντικών έργων. Οι σύγχρονες Περιβαλλοντικές Επενδύσεις σε θέματα αιχμής όμως η διαχείριση και εξεύρεση υδάτινων πόρων, η επιχειρηματικότητα στην ανακύκλωση/επαναχρησιμοποίηση υλικών και πόρων, οι τάσεις και εξελίξεις στην περιβαλλοντική προστασία αποτελούν επίσης βασικά πεδία εστίασης του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών. Πληροφορίες σχετικά με το ΠΜΣ:

https://mbaenergy.gr/ Η Εκδήλωση Ενδιαφέροντος και οι Αιτήσεις για τον Έκτο Κύκλο του ΠΜΣ γίνεται έως:

3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2017

• Αν είστε απόφοιτος ΑΕΙ πανεπιστημιακής και τεχνολογικής εκπαίδευσης της Ελλάδας και αντιστοίχων Ιδρυμάτων του εξωτερικού (θετικής, τεχνολογικής, οικονομικής και νομικής σχολής ή σχολής διοίκησης) και ενδιαφέρεστε να αποκτήσετε επιστημονική/επαγγελματική εξειδίκευση σε θέματα ενεργειακών και περιβαλλοντικών επενδύσεων και τεχνογνωσία στις αντίστοιχες επιχειρηματικές δραστηριότητες
  • Αν είστε απόφοιτος ΑΕΙ που επιθυμείτε να προσανατολιστείτε και να δραστηριοποιηθείτε επαγγελματικά στα πεδία αυτά

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στα: 210-5381493, 210-5381020, Φαξ: 210-5381493, 210-5381467 (Δευτέρα – Παρασκευή, 09:00-17:00 και Σάββατο, 09:00-14:00) Εmail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ; Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. και να συμπληρώσετε την Αίτηση Συμμετοχής σας στο ΠΜΣ Ενεργειακές και Περιβαλλοντικές Επενδύσεις.

Νεες ευκαιριες αυτοαπασχολησης - Erasmus Νεων Επιχειρηματιων

Latest News