Αρχική -- Postgraduate -- Notice -- ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ - ΠΜΣ¨ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ¨ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΑΠΘ 2017-18

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ - ΠΜΣ¨ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ¨ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΑΠΘ 2017-18

Το Τμήμα Βιολογίας του Α.Π.Θ. προκηρύσσει για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 την εισαγωγή πενήντα (50) φοιτητών στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.)

Το Π.Μ.Σ. του Τμήματος Βιολογίας χορηγεί Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε) στις Εφαρμογές της Βιολογίας, με έμφαση σε:

1. Εφαρμοσμένη Γενετική και Βιοδιαγνωστική

2. Βιοτεχνολογία-Μοριακή και Μικροβιολογική Ανάλυση Προϊόντων και Τροφίμων

3. Υδατοκαλλιέργειες, Καινοτομία και Βιωσιμότητα

4. Αλιευτική Βιολογία και Διαχείριση

5. Οικολογία και Βιολογία Διατήρησης

Η διάρκεια του Π.Μ.Σ. που οδηγεί σε Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε.) είναι 3 εξάμηνα.

Περιλαμβάνει υποχρεωτική παρακολούθηση διαλέξεων, εκπόνηση και παρουσίαση εργασιών, εργαστηριακή άσκηση ή άσκηση πεδίου και συμμετοχή σε εκπαιδευτικές εκδρομές ανάλογα με την κατεύθυνση.  Επιπλέον, οι φοιτητές θα πρέπει να διαθέτουν το δικό τους φορητό υπολογιστή. Κατά τη διαδικασία εκπόνησης της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές οφείλουν να συνεπικουρούν στην εκπαίδευση των προπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος.

Προβλέπεται η οικονομική συμμετοχή των φοιτητών για την κάλυψη αναγκών του προγράμματος (εκπόνηση διπλωματικής εργασίας, πρακτική άσκηση), ύψους 4000,00 € για τις κατεύθύνσεις 1 και 2, 2500,00 € για την κατευθύνση 3, 1500 € για την κατεύθυνση 4 και 1200 € για την κατεύθυνση 5. Η συμμετοχή αυτή θα καταβάλλεται σε τρεις ισόποσες δόσεις, στην αρχή κάθε εξαμήνου. Υπάρχει δυνατότητα χορήγησης μιάς υποτροφίας (1) ανά κατεύθυνση, σύμφωνα με τον κανονισμό του ΠΜΣ.

Δικαίωμα υποβολής αιτήσεων έχουν οι πτυχιούχοι Τμημάτων Βιολογίας και άλλων συναφών με τη Βιολογία επιστημών της ημεδαπής, καθώς και πτυχιούχοι ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής.  Η επιλογή των υποψηφίων θα γίνει με εκτίμηση των παρακάτω κριτηρίων (η βαρύτητα % του κάθε κριτηρίου σε παρένθεση):

• Βαθμός πτυχίου (20%)
  • Βαθμός τριών προπτυχιακών μαθημάτων συναφών με την κατεύθυνση (10%)*
  • Συναφής με την κατεύθυνση διπλωματική εργασία (20%)
  • Τυχόν ερευνητική δραστηριότητα και δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, συμμετοχή σε συνέδρια και σεμινάρια (σχετικά με την κατεύθυνση) (15%)
  • Προσωπική συνέντευξη (35%)

* Εκτιμάται η συνάφεια των προπτυχιακών μαθημάτων με τα παρακάτω (ανά κατεύθυνση):

1. ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΓΕΝΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΒΙΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ: Μοριακή βιολογία, Βιολογία κυττάρου, Βιοχημεία, Μικροβιολογία, Γενετική, Βιολογία ανάπτυξης, Φυσιολογία

2. ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ-ΜΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΩΝ: Μοριακή βιολογία, Βιολογία κυττάρου, Μικροβιολογία, Γενετική, Ανοσοβιολογία, Βιοχημεία, Βιολογία ανάπτυξης

3. ΥΔΑΤΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ, ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΚΑΙ ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ: Ζωολογία, Θαλάσσια Βιολογία, Φυσιολογία Ζώων, Υδατοκαλλιέργειες, Βιοχημεία και διατροφή θαλάσσιων ειδών, Ιχθυοπαθολογία

4. ΑΛΙΕΥΤΙΚΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ: Ιχθυολογία, Αλιευτική Βιολογία, Αλιευτική διαχείριση, Ωκεανογραφία, Θαλάσσια Βιολογία, Δυναμική πληθυσμών

5. ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ:  Δομή βιοκοινότητας, Δυναμική πληθυσμών και βιοκοινοτήτων, Διαχείριση δυσικών πληθυσμών και βιοκοινοτήτων, Διατήρηση Βιοποικιλότητας,  Ανάλυση οικολογικών δεδομένων, Μακροοικολογία

Οι υποψήφιοι οφείλουν να υποβάλουν από 3-3-17 έως 30-6-17 στη Γραμματεία του Τμήματος Βιολογίας τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Αίτηση (διαθέσιμη στην ιστοσελίδα του Τμήματος) όπου δηλώνονται και οι λόγοι επιλογής του προγράμματος από τον υποψήφιο.

2. Υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχονται να συνεπικουρούν στο εκπαιδευτικό έργο του Τμήματος (διαθέσιμη  στην ιστοσελίδα του Τμήματος)

3. Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου (οι πτυχιούχοι Πανεπιστημίων αλλοδαπής υποχρεούνται να καταθέσουν βεβαίωση ισοτιμίας από το ΔΟΑΤΑΠ, πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ)

4. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας (επικυρωμένο αντίγραφο)

5. Βιογραφικό σημείωμα

6. Αντίγραφο διπλωματικής εργασίας -όπου αυτή προβλέπεται σε προπτυχιακό επίπεδο- σε έντυπη μορφή (για μη συναφή αντικείμενα αρκεί μια περίληψή της)

7. Αποδεικτικό επαρκούς γνώσης (επίπεδο Β2) της Αγγλικής γλώσσας (απλό αντίγραφο)

8. Τυχόν επιστημονικές δημοσιεύσεις και ανακοινώσεις

9. Κάθε άλλο στοιχείο που κατά τη γνώμη των υποψηφίων θα συνέβαλε θετικά στην αξιολόγησή τους

10. Μία φωτογραφία τύπου διαβατηρίου

Aντίγραφo της αίτησης και βιογραφικό σημείωμα θα πρέπει να σταλλούν και με ηλεκτρονικό μήνυμα στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. αναγράφοντας ως θέμα «Αίτηση για ΠΜΣ: κατεύθυνση».

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ http://app.bio.auth.gr/ , στην ιστοσελίδα του Τμήματος Βιολογίας www.bio.auth.gr ή με μήνυμα στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , ή στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Νεες ευκαιριες αυτοαπασχολησης - Erasmus Νεων Επιχειρηματιων

Latest News