Αρχική -- Postgraduate -- Notice -- ΠΜΣ Ενεργειακές και Περιβαλλοντικές - Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, (ΑΕΙ Πειραιά ΤΤ- πρώην ΤΕΙ Πειραιά) - Φεβρουάριος 2017

Τα πεδία της ενέργειας και του περιβάλλοντος αποτελούν τους πλέον δυναμικούς τομείς, με εξαιρετικές προοπτικές ανάπτυξης στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Τα πεδία αυτά είναι σύνθετα και έχουν ανάγκη από στελέχη με ευρύ προσανατολισμό και σύνθεση γνώσης και εμπειρίας τόσο σε θέματα ενεργειακών και περιβαλλοντικών τεχνολογιών, όσο και σε καίριους άλλους τομείς όπως η οικονομία, η επιχειρηματικότητα και η νομοθεσία.

Στα πλαίσια αυτά υλοποιείται ο Πέμπτος Κύκλος του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) «Ενεργειακές και Περιβαλλοντικές Επενδύσεις» από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του ΑΕΙ Πειραιά Τεχνολογικού Τομέα (ΤΕΙ Πειραιά) (ΦΕΚ 1359/2014, Τεύχος Β). Η καινοτομικότητα και το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα του ΠΜΣ είναι ότι εκτείνεται ταυτόχρονα και στους τρεις άξονες που συνθέτουν την ολοκληρωμένη γνώση στην Ενέργεια και το Περιβάλλον,

• την Τεχνολογία
  • την Τεχνικοοικονομική ανάλυση και αξιολόγηση και
  • τις Επιχειρηματικές πρωτοβουλίες

και

ενθαρρύνει και υποστηρίζει τη δραστηριοποίηση των φοιτητών του στην ανάπτυξη της επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας στα θέματα της Ενέργειας και του Περιβάλλοντος.

Στα πλαίσια του μεταπτυχιακού έχουν ήδη αναπτυχθεί πολύ σημαντικές συνεργασίες με εταιρείες και φορείς. Οι επισκέψεις των φοιτητών μας σε ενεργειακές μονάδες-εγκαταστάσεις (φωτοβολταϊκά και αιολικά πάρκα) σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις, σε μονάδες πετρελαιοειδών, καθώς επίσης και σε τμήματα προώθησης ενεργειακών και περιβαλλοντικών επενδύσεων τραπεζών περιλαμβάνουν συστηματική μελέτη τεχνικών και επιχειρηματικών στοιχείων. Επίσης η παρακολούθηση εντατικών εξειδικευμένων προγραμμάτων (short intensive courses) όπως Αποθήκευση Ενέργειας, Τεχνολογίες Υδρογόνου, Ηλεκτροκίνηση, Τεχνικοοικονομική Αξιολόγηση Ενεργειακών Επενδύσεων, που γίνονται στα πλαίσια του Μεταπτυχιακού και υλοποιούνται από την επιστημονική του ομάδα σημειώνουν ιδιαίτερα μεγάλη επιτυχία.

Πληροφορίες σχετικά με το ΠΜΣ: http://mbaenergy.gr/

Η Εκδήλωση Ενδιαφέροντος και οι Αιτήσεις για τον Πέμπτο Κύκλο του ΠΜΣ γίνεται έως:

3 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017

• Αν είστε εργαζόμενος – στέλεχος της αγοράς και θέλετε να εμβαθύνετε τις γνώσεις σας και να διευρύνετε με νέες δυνατότητες και ευκαιρίες τις επαγγελματικές σας προοπτικές στα πεδία της Ενέργειας και του Περιβάλλοντος,
  • Αν είστε απόφοιτος ΑΕΙ πανεπιστημιακής και τεχνολογικής εκπαίδευσης της Ελλάδας και αντιστοίχων Ιδρυμάτων του εξωτερικού (θετικής, τεχνολογικής, οικονομικής, διοικητικής και νομικής σχολής) και ενδιαφέρεστε να αποκτήσετε επιστημονική/επαγγελματική εξειδίκευση σε θέματα ενεργειακών και περιβαλλοντικών επενδύσεων και τεχνογνωσία στις αντίστοιχες επιχειρηματικές δραστηριότητες,
  • Αν είστε απόφοιτος ΑΕΙ που επιθυμείτε να προσανατολιστείτε και να δραστηριοποιηθείτε επαγγελματικά στα πεδία αυτά,

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στα: 210-5381020, 210-5381493, Fax: 210-5381467, 210-5381493

(Δευτέρα- Παρασκευή ώρες 09:00-16:00 και Σάββατο 09:00-14:00),

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ; Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

και να συμπληρώσετε την Αίτηση Συμμετοχής σας στο ΠΜΣ.

Νεες ευκαιριες αυτοαπασχολησης - Erasmus Νεων Επιχειρηματιων

Latest News