Αρχική -- Postgraduate -- Notice -- ΠΜΣ Τμήματος Μηχ/γων Μηχ/κων του ΠΘ

ΠΜΣ Τμήματος Μηχ/γων Μηχ/κων του ΠΘ

To Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλουν υποψηφιότητα για την παρακολούθηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017. Αντικείμενο του ΠΜΣ είναι η εμβάθυνση σε γνωστικές περιοχές της Μηχανολογίας με την παρακολούθηση μεταπτυχιακών μαθημάτων και την εκπόνηση Μεταπτυχιακών Εργασιών Ειδίκευσης.

Το ΠΜΣ του Τμήματος Μηχανολόγων απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (ΜΔΕ) στις «Σύγχρονες Μεθόδους Σχεδιασμού και Ανάλυσης στη Βιομηχανία» με τις εξής κατευθύνσεις:

(Α1) Ενεργειακά Συστήματα, Βιομηχανικές Διεργασίες και Τεχνολογίες Αντιρρύπανσης,

(Α2) Μηχανική, Υλικά και Κατεργασίες,

(Α3) Οργάνωση Παραγωγής και Βιομηχανική Διοίκηση

Για τη χορήγηση του ΜΔΕ απαιτείται: α) η επιτυχής εξέταση σε έξι μαθήματα του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών και β) η εκπόνηση Μεταπτυχιακής Εργασίας. Η ελάχιστη διάρκεια σπουδών για το ΜΔΕ είναι ένα έτος.

Τα δίδακτρα του ΜΔΕ ανέρχονται συνολικά στο ποσό των 2.700 €.

Το παρόν ΠΜΣ απευθύνεται κυρίως σε Μηχανολόγους Μηχανικούς, Χημικούς Μηχανικούς, Μηχανικούς Παραγωγής και Διοίκησης, Πολιτικούς Μηχανικούς, αλλά και σε Μηχανικούς άλλων ειδικοτήτων. Γίνονται επίσης δεκτοί υπό προϋποθέσεις πτυχιούχοι Θετικών ή Οικονομικών Επιστημών και απόφοιτοι Μηχανολογίας ΤΕΙ.

Η επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών θα γίνει σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του άρθρου 12 του Νόμου 2083/92 και του άρθρου 4 του Νόμου 3685/2008. Για την επιλογή θα ληφθούν υπόψη ο γενικός βαθμός διπλώματος, η επίδοση στα συναφή προς την ερευνητική περιοχή προπτυχιακά μαθήματα και στη διπλωματική εργασία, η επαγγελματική εμπειρία, η γνώση ξένων γλωσσών (ιδίως αγγλικής), η τυχόν υπάρχουσα ερευνητική δραστηριότητα, οι συστατικές επιστολές και άλλα σχετικά βιογραφικά στοιχεία. Η αξιολόγηση και τελική επιλογή των υποψηφίων θα γίνει με συνεκτίμηση των προσόντων και αφού προηγηθεί προσωπική συνέντευξη. Οι υποψήφιοι που θα γίνουν δεκτοί θα πρέπει να πληρούν ορισμένες ελάχιστες προϋποθέσεις γνωστικού υποβάθρου, για τη συμπλήρωση του οποίου μπορεί να απαιτηθεί η παρακολούθηση ορισμένων προπτυχιακών μαθημάτων.

Ο αριθμός εισακτέων στο ΠΜΣ είναι έως τριάντα (30) ανά έτος.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει μέχρι την Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2017 να υποβάλουν ταχυδρομικά ή αυτοπροσώπως στη Γραμματεία του Τμήματος (Διεύθυνση: Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, Λεωφόρος Αθηνών-Πεδίον Άρεως, 38334, Βόλος) τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

1.Έντυπη αίτηση (υπάρχει στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ)

2. Αντίγραφο Διπλώματος/Πτυχίου ή υπεύθυνη δήλωση ότι αναμένεται η αποφοίτησή τους στο χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2016-2017

3. Επικυρωμένη βεβαίωση ισοτιμίας ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ (για πτυχιούχους αλλοδαπής)

4. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας

5. Πιστοποιητικό επαρκούς γνώσης μιας ξένης γλώσσας (π.χ. πολύ καλή γνώση Γ1/C1 κ.ά.)

6. Βιογραφικό σημείωμα με στοιχεία επαγγελματικής και ερευνητικής δραστηριότητας

7. Δύο συστατικές επιστολές

Τα ανωτέρω δικαιολογητικά μπορεί να αποσταλούν ηλεκτρονικά σε ψηφιοποιημένη μορφή και σε περίπτωση αποδοχής θα πρέπει να προσκομιστούν τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφά τους. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφθούν το Τμήμα για να γνωρίσουν τα μέλη ΔΕΠ αυτοπροσώπως και τις δραστηριότητές τους ή μέσω του Internet: http://www.mie.uth.gr , όπου μπορούν επιπλέον να ενημερωθούν λεπτομερώς για τις σπουδές από τον Οδηγό Μεταπτυχιακών Σπουδών: http://www.mie.uth.gr/files/odigos_spoudwn_pms_2016-2017.pdf.

Περισσότερες πληροφορίες από τη Γραμματεία του Τμήματος, τηλ.: 24210-74007/74010, Fax:2421074050, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Νεες ευκαιριες αυτοαπασχολησης - Erasmus Νεων Επιχειρηματιων

Latest News