Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- ESR (PhD) Position at the SOLUTION project on “Development of pulse plated electrolytic composite solid lubricant coatings

ESR (PhD) Position at the ‘SOLUTION’ project on “Development of pulse plated electrolytic composite solid lubricant coatings – ESR Location Athens, Greece; PhD from University of Patras, Greece

Ιn the framework of the project “SOLUTION” (H2020-MSCA-ITN-2016), funded by European Commission, Artia Nano Engineering is seeking to recruit one Early Stage Researcher (ESR) – Ph.D. candidate. The position is for three years (36 months) and the planned starting date for the position is September 1st, 2017.

About Solution

SOLUTION is a pan-European academic/non-academic sector research and training program for 14 early stage researchers (ESR) pursuing their PhD in various disciplines covering the broadly defined area of solid lubricant coatings. The project combines theoretical approaches represented by advanced nanoscale simulations, laboratory design and fabrication of novel solid lubricants supported by simulations, and the up-scaling of promising solutions and their application in selected emerging engineering applications.

For more information on the project, please visit: http://www.itn-solution.eu/

Mobility Rule: at the time of recruitment by Artia, researchers must not have resided or carried out their main activity (work, studies, etc.) in Greece for more than 12 months in the 3 years immediately prior to the reference date. Compulsory national service and/or short stays such as holidays are not taken into account.

Job Description :

The ESR at Artia will focus on the  Development of pulse plated electrolytic composite solid lubricant coatings.

The main objective will be to investigate formulations of electrolytes and the proper conditions of pulse plating regime (e.g. pulse type, pulse frequency and duty cycle) for Ni (e.g. Ni-P) matrix composite coatings electrodeposition in order to produce functional coatings. TMDs that provide self-lubricant properties to coatings and significantly lower the friction coefficient will be used as reinforcement. The incorporation of nano- and micro-particles such as MoS2, MoSe2 or WS2 in the matrix will be examined in terms of increased co-deposition rates and optimum mechanical (hardness, wear resistance, minimum wear) and chemical (corrosion) properties. The target is to determine the appropriate deposition conditions (including particle type) that will provide coatings with specific properties, satisfying the requirements set by the end-users. Tasks also include microstructural, chemical, mechanical and tribological characterization of electroplated coatings, up-scaling of electroplating process for the selected TMD-based coatings for industrial cases, and post thermal treatment of plated components.

The ESR will be based and work at Artia in Athens. The ESR will be enrolled in the PhD program at the University of Patras (GR). Coherently with the Marie Curie Training Program the ESR will be involved in many different aspects of research, and will work closely together with some of the other ESR’s within the network. Furthermore, the ESR will take part in training programs and workshops, as well as secondments at several of the other institutions that form the network.

Before you apply, you are welcome to contact us at Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. or call (+30) 211 4020804.

For more details on how to apply,

please press HERE.

Νεες ευκαιριες αυτοαπασχολησης - Erasmus Νεων Επιχειρηματιων