Αρχική -- Scholarships -- Notice -- Yποτροφίες Μonbukagakusho

Yποτροφίες Μonbukagakusho

Υποτροφία Ιαπωνικής Κυβέρνησης (MEXT) 2021: Research Students

Research Students

Η Κυβέρνηση της Ιαπωνίας χορηγεί κάθε χρόνο τις υποτροφίες Μonbukagakusho (ΜΕΧΤ) σε Έλληνες ερευνητές ηλικίας έως 35 ετών που επιθυμούν να συνεχίσουν μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σπουδές στην Ιαπωνία.

Η Κυβέρνηση της Ιαπωνίας, λόγω των εκτάκτων συνθηκών που έχει προκαλέσει η πανδημία της νόσου COVID-19 και με απόλυτο σεβασμό στα περιοριστικά μέτρα που λαμβάνονται σε εθνικό επίπεδο, ανακοινώνει με καθυστέρηση την χορήγηση των υποτροφιών Μonbukagakusho (MEXT) για το 2021 και ορίζει νέες προθεσμίες για την υποβολή των δικαιολογητικών και τη διαδικασία αξιολόγησης. Επιπλέον, με υψηλό αίσθημα ευθύνης, θέτει την ασφάλεια των διεθνών φοιτητών ως ύψιστη προτεραιότητα και διατηρεί το δικαίωμα να τροποποιήσει ή/και να ματαιώσει τα προγράμματα των διεθνών ανταλλαγών, εφόσον κριθεί αναγκαίο.

Σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα υποτροφίας Monbukagakusho (MEXT) για το 2021, η ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων είναι: 17 Ιουλίου 2020 (καμία αίτηση δεν θα γίνει δεκτή μετά την καταληκτική ημερομηνία). Οι αιτήσεις υποβάλλονται δια ζώσης (ΜΟΝΟ με ραντεβού στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. )  ή ταχυδρομικά στο Μορφωτικό Τμήμα.

Διάστημα χορήγησης υποτροφιών και κάλυψη

Η περίοδος φοίτησης ξεκινά τον Σεπτέμβριο ή τον Οκτώβριο του 2021 έως τον Μάρτιο του 2023 (περιλαμβάνει και την εκμάθηση της ιαπωνικής γλώσσας για έξι (6) μήνες).

Η υποτροφία καλύπτει τη δαπάνη μεταφοράς προς/από την Ιαπωνία, τα δίδακτρα, τη βίζα σπουδών και ένα μηνιαίο χρηματικό ποσό από το οποίο καλύπτεται και η διαμονή. Το ποσό αυτό ανέρχεται στα 143.000 ΓΕΝ (1.220 ΕΥΡΩ).

Aιτήσεις:

Kατεβάστε τις αναλυτικές πληροφορίες (Application guidelines) και τις φόρμες από την ιστοσελίδα: https://www.studyinjapan.go.jp/en/smap_stopj-applications_research.html

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:01.06.2020