Αρχική -- Scholarships -- Notice -- ΠΡΟΚΗΡΥΞΙΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ εἰς τήν Ὀφθαλμολογίαν καί θεραπείαν τῶν ὀφθαλμολογικῶν παθήσεων

ΙΔΡΥΜΑ ΠΕΡΙΘΑΛΨΕΩΣ ΤΥΦΛΩΝ, ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ ΜΑΡΙΑΣ ΠΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ ΜΑΔΙΑ, Κων. Ἀμάντου 24 - 82100  Χ Ι ΟΣ,τηλ. 22710 - 44045, fax 22710 – 44046

ΠΡΟΚΗΡΥΞΙΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ

Τό Κοινωφελές Ἵδρυμα μέ τήν ἐπωνυμίαν ΙΔΡΥΜΑ ΠΕΡΙΘΑΛΨΕΩΣ ΤΥΦΛΩΝ ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ ΜΑΡΙΑΣ ΠΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ ΜΑΔΙΑ, τό ὁποῖον ἔχει συσταθῆ, ὑφίσταται καί λειτουργεῖ νομίμως διά τοῦ ἀπό 23/4/1997 Προεδρικοῦ Διατάγματος (ΦΕΚ Β΄ 375), συμφώνως πρός τό ἄρθρον 2 αὐτοῦ, ὅπως ἔχει τροποποιηθῆ μέ τήν ὑπ’ ἀριθ. 5569/2008 ἀπόφασιν τοῦ Ἐφετείου Ἀθηνῶν, διά τήν ἐπωφελεστέραν ἀξιοποίησιν τῆς περιουσίας του, τῆς ὁποίας οἱ εἰδικώτεροι ὅροι ἔχουν ἐγκριθῆ μέ τήν μέ ἀριθ. πρωτ. 1092291/421/Α001/19-1-2012 κ. Υ.Α. τῶν Ὑπουργῶν Οἰκονομικῶν, Παιδείας Διά Βίου Μάθησης καί Θρησκευμάτων καί Ὑγείας καί Κοινωνικῆς Ἀλληλεγγύης (ΦΕΚ Β΄ 1279/28-5-2013), εἰς ἐκτέλεσιν τοῦ προϋπολογισμοῦ του οἰκον. χρήσεως 2019,

προκηρύσσει διά τό ἔτος 2019

τήν χορήγησιν τριῶν (3) ὑποτροφιῶν, μιᾶς εἰς τό Ἐξωτερικόν καί δύο εἰς τήν Ἑλλάδα διά μεταπτυχιακάς σπουδάς διά τήν ἀπόκτησιν Master of Science ἤ Ph D. εἰς τήν Ὀφθαλμολογίαν καί θεραπείαν τῶν ὀφθαλμολογικῶν παθήσεων διά τό Ἀκαδημαϊκόν Ἔτος 2019 – 2020 καί δι’ ὅλον τό διάστημα, τό ὁποῖον ἀπαιτεῖται συμφώνως πρός τό πρόγραμμα τῆς Σχολῆς παρακολουθήσεως διά τήν ὁλοκλήρωσιν τῶν σπουδῶν.

Οἱ ὑποψήφιοι πρέπει νά μήν εἶναι μεγαλύτεροι τῶν 35 ἐτῶν καί νά κατάγωνται ἀπό τόν τ. Νομόν Χίου, ὅσοι ἔχουν γεννηθῆ εἰς τόν τ. Νομόν, ἤ ὁ εἷς τοὐλάχιστον ἐκ τῶν γονέων ἔχει γεννηθῆ εἰς τόν τ. Νομόν, ἤ εἶναι οἱ ἴδιοι ἤ ὁ εἷς τοὐλάχιστον ἐξ αὐτῶν ἐγγεγραμμένος εἰς τά Δημοτολόγια τοῦ Δήμου Χίου, τοῦ Δήμου Οἰνουσσῶν καί τοῦ Δήμου Ψαρῶν, ἤ ὁποιουδήποτε ἀπό τούς πρώην Δήμους ἐντός τῶν ὁρίων τοῦ τ. Νομοῦ Χίου.

Τό ὕψος τῆς ὑποτροφίας διά μεταπτυχιακάς σπουδάς εἰς τό Ἐξωτερικόν θά ἀνέρχεται εἰς πεντακόσια (500) εὐρώ μηνιαίως καί σέ τριακόσια (300) εὐρώ μηνιαίως διά μεταπτυχιακάς σπουδάς εἰς τήν Ἑλλάδα, διά τό διάστημα ἐννέα μηνῶν ἐτησίως, ἤτοι ἀπό 1/10/2019 μέχρι 30/06/2020, διά τό τρέχον Ἀκαδημαϊκόν Ἔτος καί κατόπιν διά ἀντίστοιχα διαστήματα μέχρις ὁλοκληρώσεως τῶν σπουδῶν.

Ἐπισυνάπτεται εἰς τήν παροῦσαν καί ἀποτελεῖ ἕν σῶμα μετ’ αὐτῆς κατάλογος ἀπαιτουμένων δικαιολογητικῶν.

Ἡ προκήρυξις μετά τοῦ ἀνωτέρω καταλόγου εἶναι τοιχοκολλημένη εἰς τά Γραφεῖα τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Χίου καί ἀνηρτημένη εἰς τήν ἱστοσελίδα τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Χίου www.imchiou.gr

Αἱ αἰτήσεις καί τά ἀπαιτούμενα δικαιολογητικά πρέπει νά κατατεθοῦν τό ἀργότερον μέχρι τῆς   20ῆς Μαΐου 2019  εἰς τά Γραφεῖα τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Χίου εἰς τόν Γενικόν Ἀρχιερατικόν Ἐπίτροπον π. Δημήτριον Γεόμελον τηλ. 2271044045 (ἐσ. 6).

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΔΙΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΙΝ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑΣ

1. Αἴτησις.

2. Φωτοτυπία ἀστυνομικῆς ταυτότητος.

3. Ἀπόσπασμα Ποινικοῦ Μητρῲου (ἰσχύει διά ἕνα τρίμηνον).

4. Πιστοποιητικόν Οἰκογενειακῆς Καταστάσεως.

5. Ἐφ’ ὅσον ἡ καταγωγή δέν προκύπτει μέ σαφήνεια ἀπό τό Πιστοποιητικόν Οἰκογενειακῆς Καταστάσεως, ἔνορκος Βεβαίωσις δύο μαρτύρων, δημοτῶν τοῦ Δήμου Χίου ἤ Οἰνουσσῶν ἤ Ψαρῶν, ἐκ τῆς ὁποίας νά προκύπτη ὁ τόπος καταγωγῆς τοῦ ὑποψηφίου ἤ ἀμφοτέρων ἤ ἑνός ἐκ τῶν γονέων του ἀπό τήν Περιφερειακήν Ἑνότητα Χίου.

6. Ἀντίγραφον Πτυχίου Ἰατρικῆς Σχολῆς Ἐσωτερικοῦ ἤ Ἐξωτερικοῦ (ἀντιστοίχου ἀναγνωρισμένης Σχολῆς).

7. Ἐκκαθαριστικά σημειώματα Ἐφορίας τῶν δύο (2) τελευταίων ἐτῶν.

8. Βεβαίωσις ἐγγραφῆς εἰς τό Μεταπτυχιακόν Τμῆμα τῆς Σχολῆς Ἐσωτερικοῦ ἤ Ἐξωτερικοῦ.

9. Ἀναλυτική Βεβαίωσις πιστοποιήσεως προόδου σπουδῶν διά τό προηγούμενον ἑξάμηνον (ἐφ’ ὅσον ο/η ὑποψήφιος ἔχει ἤδη ξεκινήσει τάς σπουδάς του).

10. Ὑπεύθυνον Δήλωσιν τοῦ ὑποψηφίου ὅτι δέν λαμβάνει ὑποτροφίαν ἀπό ἄλλον φορέα.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:02.04.2020