Αρχική -- Scholarships -- Notice -- ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ από τον Όμιλο ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ από τον Όμιλο ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020 / 2021 ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤO ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ από τον Όμιλο ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

Ο Όμιλος ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ανακοινώνει για 8η συνεχή χρονιά Πρόγραμμα Υποτροφιών για Μεταπτυχιακές Σπουδές σε αγγλόφωνα προγράμματα Πανεπιστημίων των χωρών: Ηνωμένο Βασίλειο, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Καναδάς, Γαλλία, Γερμανία, Νορβηγία, Ελβετία και Ολλανδία. Το πρόγραμμα στοχεύει στην υποστήριξη άριστων φοιτητών, οι οποίοι επιθυμούν να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους με εξειδίκευση και σύγχρονες προσεγγίσεις σε τομείς Μηχανικής, Ενέργειας, Διοίκησης και Οικονομίας, καθώς και σε κλάδους που απαιτούν τεχνολογίες αιχμής.

Οι υποτροφίες αφορούν στην πραγματοποίηση σπουδών πλήρους φοίτησης, με μέγιστη διάρκεια τα δύο έτη, για την απόκτηση Μεταπτυχιακού Διπλώματος Εξειδίκευσης (Master’s Degree).

Η ηλεκτρονική πλατφόρμα υποβολής αίτησης θα είναι διαθέσιμη για τους ενδιαφερόμενους το διάστημα 6 - 31 Μαϊου 2020 στην ιστοσελίδα του Ομίλου ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ www.helpe.gr.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2020/21 θα χορηγηθούν υποτροφίες στους κάτωθι επιστημονικούς κλάδους σπουδών:

Έως τέσσερις (4) υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές με θεματικές ενότητες που αφορούν σε Τομείς της Μηχανικής και της Ενέργειας (ΚΩΔ. ΤΟΜΕΑ: ΤΜΕ), όπως:

Μηχανική του Πετρελαίου

 Έρευνα & Εκμετάλλευση Υδρογονανθράκων

 Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

 Ενεργειακός Μετασχηματισμός

 Εναλλακτικές Τεχνολογίες και Οχήματα, Εναλλακτικά Καύσιμα και Βιώσιμες Μεταφορές

Έως τέσσερις (4) υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές με θεματικές ενότητες που αφορούν σε Επιστήμες Οικονομίας και Διοίκησης (ΚΩΔ. ΤΟΜΕΑ: ΤΟΔ), όπως:

Οικονομικά της Ενέργειας

 Δίκτυα Ενέργειας και Ενεργειακή Γεωπολιτική

 Διοίκηση Ενεργειακών Έργων

 Εφοδιαστική Αλυσίδα Βιομηχανίας Ενέργειας

Έως δύο (2) υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές που αφορούν σε Τομείς Θετικών Επιστημών (ΚΩΔ. ΤΟΜΕΑ: ΤΘΕ), όπως:

Πληροφορική, Δίκτυα και Επικοινωνίες

 Περιβάλλον, Οικοσυστήματα, Βιώσιμη Ανάπτυξη και Κλιματική Αλλαγή

 Προηγμένα Ενεργειακά Υλικά για την Παραγωγή και Αποθήκευση Ενέργειας

 Ψηφιακός Μετασχηματισμός, Τεχνητή Νοημοσύνη, Ρομποτική και Ευφυείς Πόλεις

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Οι υποψήφιοι καλούνται να υποβάλουν τα εξής δικαιολογητικά εντός της ηλεκτρονικής αίτησης, η οποία θα είναι ενεργή τον Απρίλιο μέσω της ιστοσελίδας: www.helpe.gr:

1. Φωτογραφία (πρόσφατη) μεγέθους ταυτότητας.

2. Αντίγραφο πτυχίου με τον τελικό βαθμό αριθμητικά και με ακρίβεια δύο δεκαδικών ψηφίων και αναλυτική βαθμολογία όλων των ετών. Επιπρόσθετα για τους απόφοιτους ξένων Πανεπιστημίων απαιτείται βεβαίωση με το χαρακτηρισμό που αντιστοιχεί στη διαβάθμιση του πτυχίου τους, βάσει του κανονισμού του Πανεπιστημίου (π.χ. First Class Honours Degree) με επίσημη μετάφραση.

3. Βεβαίωση εγγραφής ή οριστική επιστολή αποδοχής από το εκπαιδευτικό ίδρυμα της επιλογής τους για την απόκτηση Μεταπτυχιακού Διπλώματος Εξειδίκευσης (Master’s Degree).

4. Πρόγραμμα και διάρκεια επιδιωκόμενων σπουδών.

5. Δύο συστατικές επιστολές από καθηγητές του Τμήματος, στο οποίο ο υποψήφιος ολοκλήρωσε τις σπουδές του. Οι επιστολές θα πρέπει να είναι απαραιτήτως υπογεγραμμένες.

6. Επίσημο αποδεικτικό - πτυχίο αγγλικής γλώσσας (βλ. Προϋποθέσεις Υποβολής Αίτησης).

7. Συνοπτικό Βιογραφικό Σημείωμα (έως 2 σελίδες Α4) στην ελληνική γλώσσα. Στο βιογραφικό θα πρέπει να αναφέρονται τα προσωπικά στοιχεία του υποψηφίου, σπουδές, ξένες γλώσσες, δεξιότητες, τυχόν επαγγελματική εμπειρία, διακρίσεις, συμμετοχή σε σεμινάρια και όσα ακόμη στοιχεία μπορούν να συνεκτιμηθούν.

8. Εκκαθαριστικό σημείωμα φόρου εισοδήματος των γονέων και του υποψηφίου για το οικονομικό έτος 2019 (ή του 2018 εφόσον δεν έχει εκδοθεί του 2019).

9. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση στην ηλεκτρονική φόρμα που θα βρουν στην ιστοσελίδα του Ομίλου www.helpe.gr με τα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά. Συμπληρωματικά έγγραφα και πληροφορίες μετά την υποβολή της αίτησης μπορούν να αποστέλλονται ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. με θέμα τον αντίστοιχο αριθμό μητρώου που θα λάβουν μετά την υποβολή της αίτησης.

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο
Ημερομηνία:19.03.2020