Αρχική -- Scholarships -- Notice -- “Υποτροφία ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ – JULES DASSIN” σε αποφοίτους ελληνικών ΑΕΙ στους τομείς α) Μεταβυζαντινός και Νεότερος Πολιτισμός και Ιστορία και β) Θεατρολογία.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ

Το Ίδρυμα ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ προκηρύσσει για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, με ημερομηνία έναρξης 1 Οκτωβρίου 2020, το δέκατο πέμπτο πρόγραμμα υποτροφιών για την εκπόνηση στην ελληνική γλώσσα διδακτορικής διατριβής σε πανεπιστημιακά ιδρύματα της ημεδαπής. Το Ίδρυμα θα χορηγήσει δύο (2) υποτροφίες διετούς διαρκείας που φέρουν τον τίτλο “Υποτροφία ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ – JULES DASSIN” σε αποφοίτους ελληνικών ΑΕΙ στους τομείς α) Μεταβυζαντινός και Νεότερος Πολιτισμός και Ιστορία και β) Θεατρολογία.

Το ύψος της υποτροφίας ανέρχεται στο ποσό των 600 € μηνιαίως.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι υποψήφιοι προκειμένου να υποβάλουν αίτηση πρέπει:

α.         Να έχουν την ελληνική ιθαγένεια ή να είναι Έλληνες το γένος.

β.         Να μην έχουν υπερβεί το 30ό έτος της ηλικίας τους κατά τον χρόνο υποβολής της αιτήσεως.

γ.         Να έχουν πτυχίο ελληνικού ή ισοτίμου Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος του εξωτερικού με ελάχιστο βαθμό 8 (ή ισότιμη βαθμολογία αλλοδαπού ΑΕΙ) και μεταπτυχιακό δίπλωμα  με βαθμό Άριστα, (ή ισότιμη βαθμολογία αλλοδαπού ΑΕΙ).

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

α.         Αίτηση ενδιαφέροντος (συντάσσεται από τον αιτούντα).

β.         Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα στην ελληνική γλώσσα.

γ.         Αντίγραφο πτυχίου και αναλυτική βαθμολογία όλων των ετών.

δ.         Αντίγραφο μεταπτυχιακού διπλώματος.

ε.         Δύο συστατικές επιστολές: μία από τον επόπτη καθηγητή και μία από άλλο διακεκριμένο καθηγητή του μεταπτυχιακού προγράμματος του υποψηφίου ή από ερευνητή επιστημονικού ιδρύματος συναφούς με το γνωστικό αντικείμενο της διατριβής.

στ.       Συγκεκριμένη ερευνητική πρόταση για το αντικείμενο της διατριβής.

ζ.         Κατάλογος δημοσιεύσεων (αν υπάρχουν).

η.         Επίσημα διπλώματα-αποδεικτικά ξένων γλωσσών

θ.         Βεβαίωση από το οικείο Πανεπιστημιακό Τμήμα ότι ο υποψήφιος έγινε δεκτός για την εκπόνηση διδακτορικού.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ

Η υποβολή των αιτήσεων και των δικαιολογητικών γίνεται μόνον ταχυδρομικώς με συστημένη επιστολή το αργότερο μέχρι 05/06/2020 (η ημερομηνία θα προκύπτει από τη σφραγίδα του ταχυδρομείου και αιτήσεις που θα ταχυδρομηθούν μετά την ημερομηνία αυτή δεν θα γίνονται δεκτές) στη διεύθυνση του ιδρύματος: Ίδρυμα Μελίνα Μερκούρη, Πολυγνώτου 9-11, Αθήνα 105 55, Τηλ: 210 3315 601

Δεκτές προς αξιολόγηση θα θεωρηθούν μόνον οι αιτήσεις που θα πληρούν όλες τις προϋποθέσεις της παρούσας Προκήρυξης και οι οποίες θα ακολουθήσουν την προβλεπόμενη διαδικασία αξιολόγησης μέχρι την τελική συγκριτική επιλογή των υποψηφίων.

Οι υποψήφιοι υποχρεούνται να υποβάλουν μαζί με την αίτηση όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Παράλειψη υποβολής οιουδήποτε δικαιολογητικού εντός αυτής της προθεσμίας συνεπάγεται την απόρριψη της αίτησης.

Τα δικαιολογητικά δεν επιστρέφονται, γι’ αυτό παρακαλούνται οι υποψήφιοι να υποβάλλουν φωτοτυπίες μεγέθους Α4 των επισήμων εγγράφων, οι οποίες δεν απαιτείται να είναι επικυρωμένες.

Η αξιολόγηση των αιτήσεων γίνεται από την Επιτροπή Υποτροφιών του Ιδρύματος (Καθηγητές Α.Ε.Ι., και Ειδικούς Επιστήμονες) η οποία, αφού λάβει υπ’όψιν της την βαθμολογία των υποψηφίων, την εν γένει πανεπιστημιακή τους επίδοση, την ερευνητική πρόταση που υποβάλουν, τις συστατικές επιστολές που προσκομίζουν, τα συμπεράσματα από τη συνέντευξη και τι γλωσσομάθειά τους, προτείνει κατά την ελεύθερη κρίση της όσους υποψηφίους επιλέγει για υποτροφία.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος αποφασίζει κατά την  κρίση του την παροχή ή όχι υποτροφίας λαμβάνοντας υπ’ όψιν την γνώμη της Επιτροπής Υποτροφιών, αφού εξετάσει και όλες τις παραμέτρους επί του συνόλου των υποψηφίων.

Τα αποτελέσματα των αποφάσεων του Διοικητικού Συμβουλίου ανακοινώνονται μέσω της ιστοσελίδας του Ιδρύματος: http://melinamercourifoundation.com/υπότροφοι/ τον Ιούλιο του τρέχοντος  έτους .Οι υποψήφιοι υποχρεούνται να παρουσιασθούν σε συνέντευξη, μετά από προσωπική ειδοποίηση, εφ’ όσον τούτο κριθεί απαραίτητο από την Επιτροπή Υποτροφιών.

Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων της υποτροφίας, ο υπότροφος δεν έχει το δικαίωμα να αλλάζει το θέμα του διδακτορικού. Δικαιούται, όμως, να το τροποποιήσει με τη σύμφωνη γνώμη του επόπτη καθηγητή ή για λόγους ανωτέρας βίας, τους οποίους το Ίδρυμα εκτιμά κατά την απόλυτη κρίση του.

Το ποσόν της υποτροφίας καταβάλλεται σε δύο ισόποσες δόσεις, η δε καταβολή αρχίζει με την προσκόμιση της βεβαίωσης οριστικής εγγραφής στο Πανεπιστήμιο ή την Σχολή.

Ο υπότροφος υποχρεούται να προσκομίσει ανά εξάμηνο στο Ίδρυμα τεκμηριωμένη και αναλυτική βεβαίωση προόδου υπογεγραμμένη από τον Επόπτη Καθηγητή. Το Δ.Σ. του Ιδρύματος δικαιούται να ανακαλέσει την υποτροφία εάν ο υπότροφος δεν ανταποκρίνεται στις υποχρεώσεις του προς το Πανεπιστήμιο ή δεν αποδεικνύει την πρόοδό του. Στην περίπτωση αυτή ο υπότροφος είναι υποχρεωμένος να επιστρέψει στο Ίδρυμα το ποσό της υποτροφίας που του έχει καταβληθεί.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:12.03.2020