Αρχική -- Scholarships -- Notice -- Five Student Scholarships and Employment Opportunities at the largest ICT Research and Innovation Center in Cyprus

The innovative MSc Program in Intelligent Critical Infrastructure Systems is offered for the second consecutive year by the Department of Electrical and Computer Engineering at the University of Cyprus in collaboration with the KIOS Research and Innovation Center of Excellence (KIOS CoE) and Imperial College London, UK.

For the academic year 2020-2021, five merit-based scholarships will be offered to new applicants, who will be accepted to the program, to cover 50% of the tuition fees. In addition, students accepted to the program have the opportunity to apply for part-time or full-time employment at the KIOS Research and Innovation Center of Excellence, the largest research and innovation center in Cyprus on Information and Communication Technologies.

The applications for the MSc program in Intelligent Critical Infrastructure Systems are now open for September 2020 and candidates can apply through the University of Cyprus online application system: https://applications.ucy.ac.cy/postgraduate_appl/MNG_USER_en.login_frm

Applications must be submitted in English. The application deadline is Friday 3rd of April 2020, at 12 noon. The number of positions is limited and the evaluation will begin immediately. Applicants to the program are automatically considered for a scholarship.

Applicants also interested for employment can apply under the open call of KIOS CoE Research and Innovation Positions or dedicated calls for Software/Research Engineer positions at the Center. Information on job vacancies at the KIOS CoE can be found at: http://www.kios.ucy.ac.cy/index.php/employment-opportunities.html

Information about the Program

This program aims to teach highly innovative and intelligent system methods and tools from emerging Information and Communication Technologies (ICT), for the purpose of tackling challenging problems such as monitoring, control, management and security in critical infrastructure systems. These systems include electric power and energy systems, water distribution networks, telecommunication networks and transportation systems.

It is characterized by multidisciplinarity and strong relevance to industry, since it focuses on real problems provided by organizations involved in the monitoring, control, security and management of critical infrastructures. The coursework provides a blend of the necessary theory, tools, applications, transferable skills and practical/research experience, in a holistic approach which provides students with knowledge, skills, competencies and experiences relevant to the topic of the program. Furthermore, the program takes advantage of the state-of-the-art building facilities at the University of Cyprus campus.

The program’s curriculum offers a unique opportunity for professionals working in critical infrastructure systems to further specialize and formalize their education with the newest ICT approaches relevant to modern infrastructures. Moreover, it provides an excellent option for students with a Bachelor’s degree in engineering or natural and applied sciences who want to pursue a professional career in critical infrastructure systems or an advanced research career by progressing with a PhD degree in the field.

The duration of the program is 3 semesters (1.5 years) and is available to study part-time (6 semesters / 3 years). Courses are delivered by academics from University of Cyprus and Imperial College London and the language of instruction is English.

For more information about the MSc program please visit the program’s website at www.msccis.ucy.ac.cy or contact us directly at +357 22893460/62 or send an email to Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:10.03.2020