Αρχική -- Scholarships -- Notice -- Προκήρυξη οικονομικού βοηθήματος 2020-2021 από το Ίδρυμα Κωνσταντίνου Σημίτη

Προκήρυξη οικονομικού βοηθήματος 2020-2021 από το Ίδρυμα Κωνσταντίνου Σημίτη

Το Ίδρυμα Κωνσταντίνου Σημίτη προκηρύσσει στη μνήμη του Νίκου Θέμελη, τη χορήγηση οικονομικού βοηθήματος σε δύο μεταπτυχιακούς φοιτητές, με χορηγία της Μαριάννας Θέμελη. Τα βοηθήματα  αναφέρονται στο ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 και αφορούν τελειόφοιτους φοιτητές ή απόφοιτους ΑΕΙ/ΤΕΙ της Ελλάδας και του εξωτερικού, οι οποίοι έχουν διακριθεί κατά τις προπτυχιακές σπουδές τους στο γνωστικό αντικείμενο των ιστορικών, πολιτικών ή κοινωνικών επιστημών.

Ειδικότερα:

Θα χορηγηθούν 2 οικονομικά βοηθήματα, από 10.000 ευρώ έκαστο,  για ένα χρόνο, χωρίς δυνατότητα ανανέωσης.

Για μεταπτυχιακές σπουδές επιπέδου Master  στο γνωστικό αντικείμενο των ιστορικών, πολιτικών, ή κοινωνικών επιστημών.

Οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλλουν αίτηση μόνο για ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα και σε μία χώρα σπουδών.

Οι υποψήφιοι δεν πρέπει να λαμβάνουν και άλλη υποτροφία.

Ως καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης των αιτήσεων και των δικαιολογητικών ορίζεται η 30η Απριλίου 2020, 13.00 μμ (ώρα Ελλάδας).

Η αξιολόγηση των αιτήσεων γίνεται από το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος, στη βάση ενός βέλτιστου συνδυασμού ακαδημαϊκών, οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, με προσωπική συνέντευξη στην τελική φάση.

Η χορήγηση του οικονομικού βοηθήματος γίνεται σε δύο ισόποσες δόσεις. Η πρώτη θα καταβληθεί στα τέλη Αυγούστου 2020 και η δεύτερη στο εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους, με την παραλαβή της βεβαίωσης πως ο/η φοιτητής/τρια έχει επιτυχώς ολοκληρώσει το 6μηνο των σπουδών.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά και ταχυδρομικά στην διεύθυνση του Ιδρύματος Κωνσταντίνου Σημίτη.

Η τελική κρίση/απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου για τη χορήγηση του οικονομικού βοηθήματος/υποτροφίας θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος στις 10/7/2020.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος διευκρινίζει, πως κατ’ έτος θα εκτιμά αν η γενικότερη οικονομική κατάσταση του Ιδρύματος επιτρέπει την ανανέωση της χορήγησης οικονομικού βοηθήματος/υποτροφιών.

Κριτήρια επιλογής

Η αξιολόγηση των αιτήσεων γίνεται από το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος, λαμβάνοντας υπόψη τα ακόλουθα κριτήρια:

• Τη βαθμολογία πτυχίου των υποψηφίων, με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ».
  • Προτεραιότητα δίδεται σε φοιτητές που δεν κατέχουν άλλο ισότιμο τίτλο σπουδών με τον επιδιωκόμενο.
  • Την οικονομική κατάσταση των υποψηφίων και των οικογενειών τους. Για τον σκοπό αυτό θα ληφθεί υπόψη το φορολογητέο εισόδημα των υποψηφίων και των γονέων τους.

Οι υποψήφιοι δεν πρέπει να λαμβάνουν και άλλη υποτροφία.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να προσκομίσουν το πτυχίο ξένης γλώσσας που απαιτείται από το Παν/μιο της χώρας σπουδών.

Στην τελική φάση αξιολόγησης οι υποψήφιοι θα κληθούν σε προσωπική συνέντευξη από μέλη του Δ.Σ. του Ιδρύματος.

Δικαιολογητικά

• Αίτηση, με περιγραφή του περιεχομένου των μεταπτυχιακών σπουδών και αιτιολογημένη επιστολή προθέσεων για την επιλογή του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού προγράμματος (συμπληρώνονται στην αίτηση).
  • Βιογραφικό Σημείωμα, όπου μπορούν να επισυνάψουν έγγραφα που βεβαιώνουν την κοινωνική κατάσταση ή να αναφέρονται σε εκπαιδευτική/επαγγελματική δράση.
  • Υπεύθυνη Δήλωση, με επικύρωση του γνησίου της υπογραφής, ότι: α) δεν λαμβάνει άλλη υποτροφία για τις ίδιες σπουδές από το ίδιο ή άλλο κληροδότημα / ίδρυμα και ότι δεν έχασε από δική του υπαιτιότητα προηγούμενη, και β) ότι δεν λαμβάνει οικονομική ενίσχυση από Πανεπιστήμιο εξωτερικού.
  • Πιστοποιητικό αποδοχής υποψηφίου από Πανεπιστήμιο εξωτερικού για το πανεπιστημιακό έτος 2020-2021.
  • Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου Ανώτατης Σχολής ημεδαπού ή αλλοδαπού Πανεπιστημίου, με αναλυτική βαθμολογία και βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ». Θα μπορούν να υποβάλλουν αίτηση και όσοι δεν διαθέτουν τις ανωτέρω βαθμολογίες, αλλά ο βαθμός πτυχίου τους αντιστοιχεί στο ανώτατο ποσοστό βαθμολογίας (10%) του έτους αποφοίτησης της οικείας σχολής. Σχετικά προσκομίζεται βεβαίωση της σχολής.
  • Οι πτυχιούχοι αλλοδαπών Πανεπιστημίων να υποβάλλουν υποχρεωτικά και σχετική αναγνώριση από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. (ΔΙΚΑΤΣΑ).
  • Πτυχίο ξένης γλώσσας.
  • Εκκαθαριστικό Σημείωμα της Εφορίας που να αναγράφει τα εισοδήματα των γονέων και εκκαθαριστικό εφορίας του ιδίου του ενδιαφερομένου, κατά το τελευταίο οικονομικό έτος. Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος δεν έχει υποβάλει φορολογική δήλωση, να κατατεθεί υπεύθυνη δήλωσή του ότι δεν υποβάλλει στη Δ.Ο.Υ. φορολογική δήλωση, με επικύρωση του γνησίου της υπογραφής. Σε περίπτωση διαζευγμένων γονέων, να υποβάλλονται τα εκκαθαριστικά της εφορίας και των 2 γονέων υποχρεωτικά. Τα εισοδήματα θα υπολογιστούν σύμφωνα με τον εκάστοτε φορολογικό νόμο που ισχύει την ημέρα της συνεδρίασης και κατόπιν καθοδήγησης από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών.
  • Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης (όπου απαιτείται).
  • Αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή Διαβατηρίου.

Δείτε εδώ, συμπληρώστε και αποστείλετε είτε ηλεκτρονικά είτε ταχυδρομικά την αίτησή σας.

Ημερομηνία:26.02.2020