Αρχική -- Scholarships -- Notice -- 6η Δημόσια Πρόσκληση για την υποβολή ερευνητικών προτάσεων μεταδιδακτορικού επιπέδου προς χρηματοδότηση για το έτος 2021

Η Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία με την επωνυμία «Κέντρο Έρευνας για τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες», εκπληρώνοντας τον βασικό καταστατικό σκοπό της που είναι η οικονομική ενίσχυση της έρευνας στις ανθρωπιστικές επιστήμες, προσκαλεί ερευνητές να υποβάλουν για χρηματοδότηση μία ερευνητική τους πρόταση σε μεταδιδακτορικό επίπεδο διάρκειας ενός έτους, την οποία προτίθενται να εκπονήσουν κατά το ημερολογιακό έτος 2021. Θα επιλεγούν συνολικά έως δέκα ερευνητικές προτάσεις. Η μέγιστη χρηματοδότηση για κάθε έρευνα ανέρχεται στο ποσό των €10.000. Η χρηματοδότηση υπόκειται στις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις (ενδεικτικά περί φορολογίας εισοδήματος και ασφαλιστικών εισφορών).

Θα χρηματοδοτηθούν ερευνητικές προτάσεις για τις εξής κατηγορίες ένταξης:

Μεταδιδακτορικοί Ερευνητές

Πρόκειται για ερευνητές οι οποίοι α/ δεν έχουν ξεπεράσει τα δέκα (10) έτη από την λήψη του διδακτορικού τους, β/ δεν εργάζονται με σύμβαση πλήρους απασχόλησης και γ/ μπορεί να είναι εγγεγραμμένοι σε κάποιο θεσμοθετημένο μεταδιδακτορικό πρόγραμμα ή όχι.

Ερευνητικές Oμάδες

Πρόκειται για ομάδες αποτελούμενες από τρεις (3) ερευνητές το μέγιστο, εκ των οποίων τουλάχιστον ο ένας πρέπει να ΜΗΝ εργάζεται με σύμβαση πλήρους απασχόλησης. Απαραίτητη προϋπόθεση για τον Επιστημονικό Υπεύθυνο της ομάδας είναι να έχει διδακτορικό τίτλο. Τα υπόλοιπα μέλη μπορεί να είναι κατ’ ελάχιστον υποψήφιοι διδάκτορες, μεταδιδακτορικοί ερευνητές ή/και άτομα με μακρά ακαδημαϊκή και αναγνωρισμένη θητεία. Σε περίπτωση που κάποιο μέλος της ομάδας εργάζεται σε καθεστώς πλήρους απασχόλησης, τότε δεν δικαιούται οποιαδήποτε οικονομική αποζημίωση ως αμοιβή. Στην περίπτωση των ερευνητικών ομάδων και σε περίπτωση που μέλος της ομάδας είναι ΥΔ, τότε το θέμα της προτεινόμενης έρευνας ΔΕΝ πρέπει να συμπίπτει με το θέμα της διδακτορικής διατριβής του ΥΔ.

Χρονοδιάγραμμα

Έναρξη Υποβολής Αιτήσεων 24 Φεβρουαρίου 2020

Λήξη Υποβολής Αιτήσεων 31 Μαρτίου 2020 (μεσάνυχτα, ώρα Ελλάδας)

Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε τηλεφωνικώς με τη Δρα Δέσποινα Βαλατσού καθημερινά μόνο κατά τις ώρες 12.00 – 14.00 (τηλ. 2103640424).

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:25.02.2020