Αρχική -- Scholarships -- Notice -- Θέση Υποψήφιου Διδάκτορα στον τομέα της Επιστήμης των Υλικών (πλήρης Υποτροφία)

Θέση Υποψήφιου Διδάκτορα στον τομέα της Επιστήμης των Υλικών (πλήρης Υποτροφία)

Υποτροφία (4 ετών) για διδακτορικό στην Ελβετία

The Paul Scherrer Institute PSI is the largest research institute for natural and engineering sciences within Switzerland. We perform cutting-edge research in the fields of matter and materials, energy and environment and human health. By performing fundamental and applied research, we work on sustainable solutions for major challenges facing society, science and economy. PSI is committed to the training of future generations. Therefore about one quarter of our staff are post-docs, post-graduates or apprentices. Altogether PSI employs 2100 people.

For the Neutron Imaging and Applied Materials Group we are looking for a PhD Student

Additive Manufacturing: a Tool for Engineering Microstructures and Mechanical behavior

Your tasks

• Use Selective Laser Melting (SLM) methods for building metallic components (in collaboration with EMPA, Dübendorf)
  • Use diffraction methods for investigating the deformation behavior of austenitic stainless steels processed by SLM
  • Use scanning electron microscopy for characterizing the microstructure
  • Analyze experimental data and develop interpretation of the deformation mechanisms
  • Publish results in scientific journals and present findings at scientific meetings
  • The PhD degree will be awarded from EPFL (École polytechnique fédérale de Lausanne)

Your profile

• Master degree in materials science, mechanical engineering, chemical engineering or physics
  • Good knowledge of metallurgy
  • Knowledge of crystallography, neutron / X-Ray diffraction and / or electron microscopy
  • High motivation and ability to work independently in a collaborative and interdisciplinary research team
  • Good communication skills in English (oral / writing)
  • Programming skills will be an asset

We offer

Our institution is based on an interdisciplinary, innovative and dynamic collaboration. You will profit from a systematic training on the job, in addition to personal development possibilities and our pronounced vocational training culture. If you wish to optimally combine work and family life or other personal interests, we are able to support you with our modern employment conditions and the on-site infrastructure.

For further information please contact Dr Efthymios Polatidis, phone +41 56 310 39 48.

Please submit your application online until 31 January 2020 including addresses of referees for the position as a PhD Student (index no. 3304-02).

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:4.12.2019