Αρχική -- Scholarships -- Notice -- 10 Υποτροφίες από το Κέντρο Αριστείας για Έρευνα και Καινοτομία «ΚΟΙΟΣ»

10 Υποτροφίες από το Κέντρο Αριστείας για Έρευνα και Καινοτομία «ΚΟΙΟΣ»

Το Κέντρο Αριστείας για Έρευνα και Καινοτομία «ΚΟΙΟΣ» δέχεται αιτήσεις για την παραχώρηση δέκα (10) υποτροφιών για ∆ιδακτορικούς φοιτητές και φοιτήτριες πλήρους φοίτησης. Το Ερευνητικό Κέντρο «ΚΟΙΟΣ» λειτουργεί εντός του Πανεπιστημίου Κύπρου, σε συνεργασία με το Imperial College London.

Οι φοιτητές και φοιτήτριες που θα επιλεγούν θα εγγραφούν είτε στο πρόγραμμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών είτε Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κύπρου και θα διεξάγουν έρευνα στις εγκαταστάσεις του «ΚΟΙΟΣ» σε έναν από τους ακόλουθους τομείς: συστήματα αυτόματου ελέγχου, υπολογιστική νοημοσύνη computational intelligence, machine learning, αυτόνομα συστήματα (autonomous systems), βελτιστοποίηση και δίκτυα (optimization and networks), embedded systems, διάγνωση σφαλμάτων (fault diagnosis), cyber-security, reliability, resiliency and fault tolerance, dependable integrated systems, cyber-physical systems, Internet of Things, ευφυή συστήματα μεταφορών, ευφυή δίκτυα νερού, συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, τηλεπικοινωνιακά δίκτυα και ευφυή δίκτυα καμερών (smart camera networks).

Υποψήφιοι με εξαιρετικό μαθηματικό υπόβαθρο ή/και εμπειρία στην ανάπτυξη αλγορίθμων και λογισμικού ενθαρρύνονται να υποβάλουν αίτηση.

ΟΡΟΙ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑΣ

Η υποτροφία θα είναι για ένα έτος, ανανεώσιμη ετησίως με βάση την πρόοδο και την επίδοση του φοιτητή ή της φοιτήτριας, μέχρι την ολοκλήρωση των σπουδών, για διάστημα 3-5 ετών.

Περιλαμβάνει τα δίδακτρα φοίτησης καθώς και μηνιαίο μισθό μεταξύ €1000 - €1700 αναλόγως προσόντων και εμπειρίας. Ο 13ος μισθός είναι ενσωματωμένος στον μηνιαίο μισθό. Οι εργοδοτούμενοι, σύμφωνα με τη Νομοθεσία του ΓεΣΥ θα έχουν εξωνοσοκομειακή ιατροφαρμακευτική κάλυψη από 01/06/2019 και για το σκοπό αυτό θα συνεισφέρουν το 1,7% των μηνιαίων ακαθάριστων απολαβών τους από την ημέρα εργοδότησης τους (το ποσοστό συνεισφοράς θα αυξηθεί στο 2,65% από 01/03/2020). Περαιτέρω παρέχεται η επιλογή ένταξης στο ιδιωτικό σχέδιο ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης με κόστος 3,95% επί του ακαθάριστου μισθού (αν οι εβδομαδιαίες ώρες εργασίας είναι τουλάχιστον 18). Άδεια μητρότητας, θα χορηγείται με βάση τους περί Κοινωνικών Ασφαλίσεων Νόμους του 1980 έως 2012.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ

Πτυχίο ή/και Μεταπτυχιακό Τίτλο Σπουδών στη Μηχανική (Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, Μηχανικού Υπολογιστών, Μηχανολόγου Μηχανικού) ή Πληροφορικής ή Μαθηματικών ή σε παρεμφερή κλάδο, από αναγνωρισμένο Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα.

 Προηγούμενη ερευνητική εμπειρία θα θεωρηθεί ως επιπρόσθετο προσόν.

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΕΣ

Οι επιτυχείς υποψήφιοι/ες θα έχουν την ευκαιρία να διεξάγουν βασική και εφαρμοσμένη έρευνα στην περιοχή των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών, με ιδιαίτερη έμφαση στην παρακολούθηση, τον έλεγχο και την ασφάλεια συστημάτων σε υποδομές ζωτικής σημασίας. Θα ενθαρρύνονται να παράγουν και δημοσιεύουν ερευνητικά αποτελέσματα σε διεθνή συνέδρια και περιοδικά, με στόχο την απόκτηση του διδακτορικού διπλώματος. Επίσης, αναμένεται ότι θα συμβάλλουν σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα στο Κέντρο Αριστείας «ΚΟΙΟΣ» με στόχο την υλοποίηση των στρατηγικών του στόχων.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν τα ακόλουθα στοιχεία ηλεκτρονικά στο σύνδεσμο: https://applications.ucy.ac.cy/recruitment

i. Επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος που να αναφέρει επίσης την ημερομηνία που είναι διαθέσιμοι/ες για εργοδότηση, καθώς και την ερευνητική περιοχή στην οποία επιθυμούν να εργαστούν (μπορεί να είναι περισσότερες από μια περιοχές)

ii. Συνοπτική περιγραφή των ακαδημαϊκών και ερευνητικών τους εμπειριών (μπορεί να συμβληθεί με την επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος) (μέχρι 1 σελίδα)

iii. Πλήρες βιογραφικό σημείωμα στην Ελληνική ή Αγγλική γλώσσα

iv. Αντίγραφα και αναλυτική βαθμολογία του τίτλου ή τίτλων σπουδών BSc/MSc

v. Τουλάχιστον δυο συστατικές επιστολές (που θα σταλούν απευθείας μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος) από Καθηγητές Πανεπιστημίου.

Η υποβολή των αιτήσεων πρέπει να γίνει το συντομότερο δυνατό και όχι αργότερα από την Παρασκευή, 13 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 5 μμ. Η αξιολόγηση των αιτήσεων θα αρχίσει άμεσα.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ αποτείνεστε στα τηλέφωνα 22893460 ή μέσω e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο

Ημερομηνία:02.08.2019