Αρχική -- Scholarships -- Notice -- Πρόγραμμα Χορήγησης Υποτροφιών από το Ίδρυμα Γεωργίου και Βικτωρίας Καρέλια

Πρόγραμμα Χορήγησης Υποτροφιών από το Ίδρυμα Γεωργίου και Βικτωρίας Καρέλια

Το Ίδρυμα Γεωργίου και Βικτωρίας Καρέλια προκηρύσσει πρόγραμμα χορήγησης υποτροφιών, σε υποψηφίους για μεταπτυχιακές σπουδές (πτυχία Masters και Διδακτορικό) σε Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Ελλάδας και του εξωτερικού, για το ακαδημαϊκό έτος 2019/2020.

Μεταπτυχιακές Σπουδές στην Ελλάδα

Θα χορηγηθούν δώδεκα (12) υποτροφίες, ύψους πέντε χιλιάδων (5.000) Ευρώ έκαστη, για σπουδές στους κλάδους:

• Οικονομική και Περιφερειακή Ανάπτυξη
  • Ναυτιλιακές Σπουδές
  • Διοίκηση Επιχειρήσεων
  • Δημόσια Διοίκηση
  • Οικονομική Ανάπτυξη και Περιβάλλον
  • Αγροτική Οικονομία

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο εξωτερικό

Θα χορηγηθούν είκοσι (20) υποτροφίες, ύψους είκοσι χιλιάδων (20.000) Ευρώ έκαστη, για σπουδές στους κλάδους:

• Regional Economics and Development
  • Industrial Economics
  • Shipping, Trade and Finance
  • Business Administration
  • Public Administration
  • Environmental Economics
  • Agricultural Economics

Προϋποθέσεις για την υποβολή αίτησης

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να πληρούν σωρευτικά τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

• Να έχουν ελληνική ιθαγένεια.
  • Να έχουν γεννηθεί μετά τις 31/12/1988.
  • Να είναι απόφοιτοι Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος της ημεδαπής ή
  • της αλλοδαπής σε τομέα της Οικονομικής Επιστήμης ή απόφοιτοι
  • Πολυτεχνείου (Ε.Μ.Π., Πολυτεχνείο Κρήτης) και Πανεπιστημιακών
  • Πολυτεχνικών Σχολών της ημεδαπής.
  • Να έχουν ελάχιστο βαθμό πτυχίου 8,5/10 (ή ανάλογο από Πανεπιστημιακό Ίδρυμα του εξωτερικού).
  • Να έχουν έγγραφη βεβαίωση από το Πανεπιστημιακό Ίδρυμα της επιλογής τους ότι έχουν γίνει δεκτοί στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα για το οποίο ζητείται η υποτροφία.
  • Για σπουδές στην Ελλάδα, να έχουν άριστη γνώση μίας τουλάχιστον ξένης γλώσσας και να είναι κάτοχοι αντίστοιχου πτυχίου.
  • Για σπουδές στο εξωτερικό, να έχουν άριστη γνώση της γλώσσας στην οποία διδάσκεται το μεταπτυχιακό πρόγραμμα για το οποίο ζητείται η υποτροφία και να είναι κάτοχοι αντίστοιχου πτυχίου.
  • Να μην έχουν λάβει οποιαδήποτε υποτροφία ή επιχορήγηση από άλλο φορέα, κρατικό ή μη, για το ακαδημαϊκό έτος 2019/2020. Εξαιρούνται οι υποτροφίες που δίδονται στους υποψηφίους από τα Πανεπιστήμια προορισμού.

Κριτήρια Επιλογής

Η αξιολόγηση των αιτήσεων γίνεται από το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος, λαμβανομένων υπόψη των ακόλουθων κριτηρίων:

• Της βαθμολογίας των υποψηφίων σε συνδυασμό με την αξιολογική κατάταξη του
  • Πανεπιστημιακού Ιδρύματος προέλευσης.
  • Της αξιολογικής κατάταξης του Πανεπιστημιακού Ιδρύματος προορισμού.
  • Του έτους μεταπτυχιακών σπουδών για το οποίο ζητείται η υποτροφία.
  • Προτεραιότητα δίδεται στους πρωτοετείς φοιτητές μεταπτυχιακών προγραμμάτων.
  • Της κατοχής ή μη άλλου ισότιμου τίτλου σπουδών. Προτεραιότητα δίδεται σε φοιτητές που δεν κατέχουν άλλο ισότιμο τίτλο σπουδών.
  • Της γνώσης ξένων γλωσσών και των αντίστοιχων πτυχίων των υποψηφίων.
  • Της οικονομικής κατάστασης των υποψηφίων.
  • Της εκτίμησης της γενικής προσωπικότητας των υποψηφίων βάσει των στοιχείων της αίτησης ή βάσει προσωπικής συνέντευξης.

Σημειώνεται ότι το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος αποφασίζει κατά την ελεύθερη κρίση του ως προς τον βέλτιστο συνδυασμό των ως άνω κριτηρίων καθώς και για την κατανομή των υποτρόφων μεταξύ Masters και PhD, ανάλογα με τον αριθμό του συνόλου των υποψηφίων. Επίσης, προσπαθεί να επιτύχει την ευρύτερη διασπορά αυτών, τόσο στα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα από όπου προέρχονται οι υποψήφιοι όσο και σε αυτά που έχουν γίνει δεκτοί να φοιτήσουν.

Το Ίδρυμα δηλώνει ότι αποτελεί πρώτιστη μέριμνά του η αποτελεσματική προστασία και η ασφάλεια των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα των συμμετεχόντων. Στο πλαίσιο αυτό, το Ίδρυμα δεσμεύεται να τηρεί και να επεξεργάζεται τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα τηρουμένων των διατάξεων και προβλέψεων της εκάστοτε ισχύουσας εθνικής και ενωσιακής νομοθεσίας.

Περαιτέρω, το Ίδρυμα αναλαμβάνει να διαφυλάξει την ασφάλεια των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα των συμμετεχόντων και να εκπληρώσει τις προϋποθέσεις ασφάλειας, όπως αυτές έχουν καθιερωθεί από την ισχύουσα νομοθεσία περί προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και τους σχετικούς κανονισμούς, προκειμένου να αποτραπεί η απώλεια δεδομένων, η παράνομη ή αθέμιτη χρήση τους, καθώς και η πρόσβαση σ’ αυτά, άνευ εξουσιοδότησης.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλείστε να διαβάσετε την Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΔΠΧ) του Ιδρύματος, η οποία έχει αναρτηθεί στον ιστότοπο μας.

Το Ίδρυμα Γεωργίου και Βικτωρίας Καρέλια δέχεται αιτήσεις μόνο ηλεκτρονικά

Ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων: 30/6/2019

Η απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου για τη χορήγηση των υποτροφιών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος την Τετάρτη, 14 Αυγούστου 2019.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:06.05.2019