Αρχική -- Scholarships -- Notice -- 100_nees_Ypotrofies_IKY_ETE

100_nees_Ypotrofies_IKY_ETE

Συνεργασία Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών και Εθνικής Τράπεζας με 100 υποτροφίες για σύνδεση μεταπτυχιακών σπουδών με απασχόληση

Το  Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) θέσπισε το καινοτόμο Πρόγραμμα Υποτροφιών «2+2» όπου η αριστεία επιβραβεύεται με τον πιο ουσιαστικό τρόπο. Οι μεταπτυχιακές σπουδές συνδέονται άμεσα με την αγορά εργασίας και άριστοι εξειδικευμένοι νέοι επιστήμονες απασχολούνται στον κλάδο των σπουδών τους από τις κορυφαίες επιχειρήσεις και οργανισμούς της χώρας.

Συγκεκριμένα, οι υπότροφοι θα λαμβάνουν υποτροφίες για διετείς μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά Πανεπιστήμια, ενώ παράλληλα θα κάνουν πρακτική άσκηση σε επιχείρηση και αντικείμενο συναφές με αυτό του μεταπτυχιακού τους. Μετά την ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού, η επιχείρηση στο πλαίσιο της προγραμματικής συμφωνίας με το ΙΚΥ θα προσλαμβάνει τον υπότροφο με καθεστώς πλήρους απασχόλησης για δύο επιπλέον χρόνια. Η περαιτέρω εξειδίκευση του υποτρόφου, η μεταφορά τεχνογνωσίας στην επιχείρηση, καθώς και η επένδυση της επιχείρησης στον υπότροφο για τέσσερα ολόκληρα χρόνια μόνο θετικά έχει να προσφέρει στην απασχόληση των νέων μας, που αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της χώρας μας, αλλά και της Ευρώπης γενικότερα.

Η Εθνική Τράπεζα συμμετέχει στο πιλοτικό Πρόγραμμα «2+2» του ΙΚΥ με εκατό (100) θέσεις εργασίας για υποτρόφους του ΙΚΥ μεταπτυχιακούς επιστήμονες στην Ελλάδα, συμβάλλοντας έμπρακτα στη σύνδεση της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας. Πιο συγκεκριμένα, παρέχει στους υποτρόφους παράλληλα με τις μεταπτυχιακές σπουδές τους πρακτική άσκηση για διάστημα έως δύο έτη και στη συνέχεια, θέσεις εργασίας με καθεστώς πλήρους απασχόλησης για δύο επιπλέον έτη.

Οι επιστημονικοί τομείς και οι εξειδικεύσεις στις οποίες θα μετεκπαιδευτούν οι δικαιούχοι-υπότροφοι είναι: Τραπεζική, Λογιστική, Χρηματοοικονομικά, Ελεγκτική, Διοίκηση Κινδύνου, Διοίκηση Επιχειρήσεων, Μάρκετινγκ και Επικοινωνία, Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού, Ναυτιλιακά, Οικονομική Επιστήμη, Εφαρμοσμένα Οικονομικά, Διεθνή Οικονομικά, Οικονομική Ανάλυση, Αγροτική Οικονομία, Πληροφορική, Μαθηματικά, Στατιστική, Ενέργεια, Συστήματα Επικοινωνιών και Δίκτυα.

Επιπρόσθετα, στο πλαίσιο της προγραμματικής συμφωνίας με το ΙΚΥ, η Εθνική Τράπεζα θα αναλάβει την οικονομική ενίσχυση δέκα (10) υποψηφίων διδακτόρων σε τομείς των ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών, καθώς επίσης θα στηρίξει τη συμμετοχή φοιτητών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων της χώρας σε διεθνείς διαγωνισμούς. Και τα δύο αυτά προγράμματα έχουν τριετή διάρκεια.

Οι λεπτομέρειες όλων των προγραμμάτων θα ανακοινωθούν απο το ΙΚΥ στο αμέσως προσεχές διάστημα.

Η Πρόεδρος του ΙΚΥ καθ. Έφη Μπάσδρα δήλωσε: «Το ΙΚΥ, σχεδίασε αυτό το πρωτοποριακό πρόγραμμα υποτροφιών «2+2», που για πρώτη φορά δεν χορηγεί απλά μεταπτυχιακές υποτροφίες αλλά εισάγει τους Άριστους στην αγορά εργασίας, εδώ στην χώρα μας. Σε μια προσπάθεια να αναχαιτίσουμε την αφαίμαξη των καλύτερων νέων μας που κυριολεκτικά τους «αρπάζουν» στο εξωτερικό, το καινοτόμο αυτό πρόγραμμα υποτροφιών θα βοηθήσει αφενός όλους αυτούς τους άριστους νέους να μείνουν στην χώρα μας και παράλληλα θα μπολιάσει τις ελληνικές επιχειρήσεις με την Αριστεία! Εφαρμόζεται πιλοτικά σε συνεργασία με την Εθνική Τράπεζα, που χορηγεί επιπλέον 10 υποτροφίες για διδακτορικά σε ανθρωπιστικές σπουδές και στηρίζει ομάδες φοιτητών ελληνικών πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων που διακρίνονται σε διεθνείς οργανισμούς, όπως τα παιδιά της Νομικής Αθηνών, που μας κάναν τόσο περήφανους! Γιατί πιστεύουμε ακράδαντα ότι η ανάπτυξη στη χώρα μας θα έρθει από  το πιο σημαντικό κεφάλαιο που διαθέτει, το ανθρώπινο δυναμικό της. Όλους αυτούς τους Άριστους νέους, που κόντρα σε όλα και όλους προσπαθούν και πετυχαίνουν σε διεθνείς διαγωνισμούς, σε διεθνή φόρα σαρώνοντας τα βραβεία! Αυτούς, λοιπόν, η ελληνική πολιτεία έχει υποχρέωση να τους στηρίξει. Το έκανε το 1951, όταν καθημαγμένη και βγαίνοντας από έναν εμφύλιο, ίδρυσε το ΙΚΥ. Σήμερα, το  Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, συνεχίζοντας αυτή την παράδοση των 63 χρόνων του, στέκεται και πάλι δίπλα στους νέους προάγοντας για μια ακόμη φορά την Αριστεία, στηρίζοντας όσους έχουν ανάγκη χωρίς αποκλεισμούς, συμβάλλοντας στην ανάπτυξη της χώρας. Το καινοτόμο αυτό πρόγραμμα θα συνεχιστεί με πολύ περισσότερες υποτροφίες σε όλους τους τομείς στο αμέσως επόμενο διάστημα».

Περιεχόμενο : 20898
Εμφανίσεις Περιεχομένου : 12080723