Αρχική -- Postgraduate -- Notice -- ΠΜΣ “Οικο-νομική Φυσική – Χρηματοοικονομικές Προβλέψεις”

ΠΜΣ “Οικο-νομική Φυσική – Χρηματοοικονομικές Προβλέψεις”

Τα Τμήματα Οικονομικών Επιστημών και Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Τμήμα Φυσικής του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος, ανακοινώνουν την έ-ναρξη λειτουργίας του 4ου κύκλου Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) με τίτλο “Οικο-νομική Φυσική – Χρηματοοικονομικές Προβλέψεις” για το ακαδημαϊκό έτος 2020-21.

Στο Δ.Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Οικονομικών Τμημάτων, Πολυτεχνικών Τμημάτων, Τμημά-των Θετικών Επιστημών και άλλων συναφών ειδικοτήτων.

Για τη λήψη του Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης απαιτείται η συγκέντρωση 90 μονάδων ECTS οι οποίες κατανέμονται σε τρία εξάμηνα, ήτοι δύο εξάμηνα μαθημάτων και ένα 3ο εξάμηνο για την εκπόνηση της Διπλωματικής  εργασίας.

Μέρος των μαθημάτων θα διεξάγεται εξ αποστάσεως, τις μέρες Πέμπτη απόγευμα, Παρασκευή απόγευμα και Σάββατο πρωί. Η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι υποχρεωτική.

Στο πλαίσιο των μαθημάτων θα δοθούν διαλέξεις από διακεκριμένους καθηγητές/ερευνητές του εξωτερικού [ενδεικτικά αναφέρονται: Di Mateo Tiziana (King’s College, London), Victor Yakovenko (Department of Physics, University of Maryland, USA), Prof. Dr. Jürgen Mimkes, (Physik Department, Universität Paderborn, Germany) κ.α.]

Για την παρακολούθηση του ΠΜΣ καταβάλλονται δίδακτρα από τους μεταπτυχιακούς φοιτητές. Τα δίδακτρα στο ΠΜΣ είναι 2950€.

Από το ακαδημαϊκό έτος 2020-21 οι απόφοιτοι του ΠΜΣ «Εφαρμοσμένη Οικονομική» του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών μπορούν να παρακολουθήσουν το παρόν πρόγραμμα μεταφέροντας 28 μονάδες ECTS (ήτοι θα αναγνωριστούν 4 μαθήματα της Εφαρμοσμένης Οικονομικής) με σημαντική μείωση των διδάκτρων σε 1650€ (ή με εφάπαξ καταβολή σε 1500€).

Η αξιολόγηση των υποψηφίων, οι οποίοι μέσα στις προβλεπόμενες προθεσμίες έχουν υποβάλλει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά αποκλειστικά ηλεκτρονικά, πραγματοποιείται σε δύο φάσεις: Η πρώτη φάση αφορά στον έλεγχο των τυπικών προσόντων των υποψηφίων, που κατέθεσαν έγκαιρα όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και η δεύτερη φάση περιλαμβάνει τη διαδικασία των συνε-ντεύξεων. Η Επιτροπή Επιλογής Μεταπτυχιακών Φοιτητών με βάση τον έλεγχο των τυπικών και ου-σιαστικών προσόντων και τα αποτελέσματα των συνεντεύξεων καταρτίζει κατάλογο των επιτυχό-ντων και επιλαχόντων του ΠΜΣ.

Αίτηση μπορούν να υποβάλλουν και οι φοιτητές που βρίσκονται στο τελευταίο εξάμηνο των σπουδών τους.

Για περισσότερες πληροφορίες που αφορούν τον τρόπο υποβολής της αίτησης συμμετοχής  επι-σκεφθείτε την ιστοσελίδα: http://econophysics.uth.gr

Περίοδος Υποβολής Αιτήσεων: 25/5/2020-25/8/2020

Συνεντεύξεις  Δευτέρα 31/08/2020 και εξ αποστάσεως

Υπεύθυνη Γραμματείας: Αθανασία Γκάτα, 28ης Οκτωβρίου 78, (Κτίριο Ματσάγγου,  Ισόγειο, Γραφείο Α16), 38333, Βόλος, Τηλ. γραμματείας: 2421006349, Φαξ: 2421006348 e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Περισσότερες Πληροφορίες στα συνημμένα αρχεία

Ημερομηνία:27.07.2020