Αρχική -- Postgraduate -- Notice -- Master of Arts (MA) in Mediterranean Studies

Master of Arts (MA) in Mediterranean Studies

The Department of Political Science and International Relations of the University of the Peloponnese (Greece), in partnership with

• the Department of Political and Social Sciences and the Department of Cultural Heritage of the University of Bologna (Italy),
  • the Institut National des Langues et Civilisations Orientales (INALCO) of the Université Sorbonne Paris Cité (France),
  • the Department of International Relations of the Yaşar University (Turkey),
  • the Department of Economics and Finance of the Neapolis University of Pafos (Cyprus), and
  • the Olympia Summer Academy

offers a Postgraduate Program in Mediterranean Studies and will receive up to 26 students for the academic year 2019-2020.

Description of Program

The MA in Mediterranean Studies is designed to be a flexible and dynamic umbrella program that covers a wide variety of issues and problems across different disciplines (i.e., Political Science, International Relations, Cultural Studies, and Economics). It is premised on a multidimensional approach to an array of pressing, though interdependent, questions such as conflict, security and nationalism; democratization, civil society and the Arab Spring; Cultures and multiculturalism; women’s issues and activism; economic crisis and development; and energy security and environmental challenges. The structure of the program facilitates the diverse contributions of faculty of the different participating institutions, enabling and sustaining the program’s wide-ranging focus.

Deadline for Application24 September 2019.  Applicants are strongly encouraged to apply early and avoid last-minute increased competition.

Applications

Applicants should provide copies of the following documents in English:

• Completed application form
  • Curriculum Vitae (preferably in Europass format, http://europass.cedefop.europa.eu/en/home )
  • Degree certificate(s)*
  • If the degree has been awarded by a foreign university, a certificate of the degree’s acknowledgment by the Hellenic National Academic Recognition Information Center (NARIC) is needed. Students holding a degree from a foreign institution will be guided accordingly.
  • Transcript of records of degree(s) (completed or currently studying) *
  • Diploma Supplement (if available)
  • Formal qualification of written and oral proficiency in English (i.e. equivalent to C1 level or higher according to the Common European Framework of Reference for Languages)
  • A one-page motivation letter
  • Other supporting documents (e.g. proof of work experience, additional language skills, etc.)
  • Two references [referees should send themselves their letters of recommendation to the following email address Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ]
  • Identity Card or passport

Applications should be posted to the following address: “M.A. in Mediterranean Studies”, Postgraduate Admissions, Department of Political Science & International Relations, University of the Peloponnese, 1 Aristotelous St. & Athinon Ave., GR-201 32 Corinth, GREECE

For further information, email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:13.09.2019