Αρχική -- Postgraduate -- Notice -- «Έναρξη προγραμμάτων Νοσηλευτικών Ειδικοτήτων εκπαιδευτικής περιόδου 2019-2020»

«Έναρξη προγραμμάτων Νοσηλευτικών Ειδικοτήτων εκπαιδευτικής περιόδου 2019-2020»

« Έναρξη προγραμμάτων Νοσηλευτικών Ειδικοτήτων εκπαιδευτικής περιόδου 2019-2020»

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. Β΄ του άρθρου 5 του Ν. 1579/85 (ΦΕΚ Α΄ 217) οι Νοσηλευτές – τριες δύνανται να αποκτήσουν νοσηλευτικές ειδικότητες (Παθολογική, Χειρουργική, Παιδιατρική και Ψυχικής Υγείας) και οι Επισκέπτες – τριες Υγείας μπορούν να αποκτήσουν την ειδικότητας της Ψυχικής Υγείας, κατ’ εξουσιοδότηση της παρ. 2 του άρθρου 56 του Ν. 2519/97 (ΦΕΚ Α΄ 165).

Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν διανύσει ευδόκιμη διετή προϋπηρεσία νοσηλευτή –τριας και όχι Βοηθού Νοσηλευτή ή άλλου επαγγελματία υγείας ή διοικητικού υπαλλήλου ώστε να πληρούν τις προϋποθέσεις συμμετοχής τους για παρακολούθηση ειδικότητας νοσηλευτικής, (περ. β της παρ. 1 του άρθρου 5 της Α4/203/1988 Υπουργικής Απόφασης (ΦΕΚ Β΄ 106)

Να υποβληθεί υπεύθυνη δήλωση των ενδιαφερόμενων ότι δέχονται να υπηρετήσουν για δύο (2) τουλάχιστον χρόνια στο ΕΣΥ. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις η κινητικότητα των υπαλλήλων πριν από την παρέλευση του ανωτέρω χρονικού διαστήματος για αποδεδειγμένα σοβαρό λόγο υγείας. (περ. γ της αριθ. Γ4α/Γ.Π. 19631/2017 Υπουργικής Απόφασης ΦΕΚ Β΄ 1474).

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

• Αίτηση του ενδιαφερόμενου σε τρία (3) κατ’ ανώτατο όριο νοσηλευτικά ιδρύματα.

• Πιστοποιητικό ευδόκιμης διετούς προϋπηρεσίας νοσηλευτή/τριας, χορηγούμενο από τη Νοσηλευτική Επιτροπή ή τη Διευθύνουσα ή την Προϊσταμένη ή εν ελλείψει τούτων από τον Προϊστάμενο Ιατρικής Υπηρεσίας.

• Αντίγραφο τίτλου σπουδών.

• Υπεύθυνη δήλωση του ενδιαφερόμενου ότι δέχεται να υπηρετήσει για δύο (2) τουλάχιστον χρόνια στο ΕΣΥ.

• Πιστοποιητικό ή υπεύθυνη δήλωση για στοιχειώδεις γνώσεις ξένης γλώσσας.

• Πιστοποιητικό του φορέα στον οποίο υπηρετεί ότι ασκεί τα καθήκοντα του νοσηλευτή/τριας κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης και ότι μέχρι την ημερομηνία αυτή τα άσκησε επιτυχώς.

• Βεβαίωση του φορέα προέλευσης ότι οι υπηρεσιακές ανάγκες επιτρέπουν την απουσία του ενδιαφερόμενου για ειδικότητα.

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο

Ημερομηνία:17.07.2019