Αρχική -- Postgraduate -- Notice -- Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο «RESEARCH IN MARINE SCIENCES (Έρευνα στις Θαλάσσιες Επιστήμες)»

Το Τμήμα Ωκεανογραφίας και Θαλασσίων Βιοεπιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου, ίδρυσε και λειτουργεί από το ακαδ. έτος 2018-19, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4485/17,  Πρόγραμμα  Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο «RESEARCH IN MARINE SCIENCES (Έρευνα στις Θαλάσσιες Επιστήμες)». Η παρούσα Πρόσκληση αφορά την επιλογή μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών για το ακαδημαϊκό έτος 2019‐2020. Το Π.Μ.Σ. διαρκεί τρία ακαδημαϊκά εξάμηνα,   υλοποιείται σε περιβάλλον μικτής διαδικασίας μάθησης με πρότυπες συνδυαστικές μορφές εκπαίδευσης και  απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) στην θεματική «Research in Marine Sciences (Έρευνα στις Θαλάσσιες Επιστήμες)».

Πλήρης/Μερική Φοίτηση

Το Πρόγραμμα είναι πλήρους φοίτησης. Δεν προβλέπεται η δυνατότητα μερικής φοίτησης των μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών. Προβλέπεται όμως, η διεξαγωγή των μαθημάτων τις απογευματινές ώρες και των ασκήσεων/εργασιών πεδίου ακόμη και κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου, ώστε να διευκολυνθούν οι εργαζόμενοι/ες  φοιτητές/τριες.

Χρονική διάρκεια φοίτησης

Η χρονική διάρκεια φοίτησης στο Π.Μ.Σ. που οδηγεί στη λήψη Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Μ.Δ.Σ.) ορίζεται σε τρία (3) ακαδημαϊκά εξάμηνα, στα οποία περιλαμβάνεται και ο χρόνος εκπόνησης διπλωματικής εργασίας.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΩΝ

Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να υποβάλλουν μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος «ΝΑΥΤΙΛΟΣ» του Πανεπιστημίου Αιγαίου https://nautilus.aegean.gr/ (παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι/ες να ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες που περιέχονται στο εγχειρίδιο χρήσης https://nautilus.aegean.gr/applicant_manual.pdf)  έως και τις 20 Σεπτεμβρίου 2019 τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Αίτηση υποψηφιότητας

2. Φωτοτυπία τίτλων σπουδών, ή Βεβαίωση Περάτωσης Σπουδών. Οι κάτοχοι τίτλων σπουδών της αλλοδαπής οφείλουν να προσκομίσουν την αναγνώριση τίτλου τους από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. (τέως ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α.)

3. Φωτοτυπία Πιστοποιητικού αναλυτικής βαθμολογίας μαθημάτων στο οποίο θα αναγράφεται ο βαθμός πτυχίου.

4. Βιογραφικό σημείωμα που θα αναφέρονται οι σπουδές και τυχόν επαγγελματική ή ερευνητική εμπειρία.

5. Δημοσιεύσεις σε περιοδικά με κριτές, εάν υπάρχουν.

6. Αποδεικτικά επαγγελματικής ή ερευνητικής δραστηριότητας, εάν υπάρχουν.

7. Πιστοποιητικό γνώσης Αγγλικής τουλάχιστον επιπέδου Β2. (Πιστοποιητικά άλλων γλωσσών, εάν υπάρχουν)

8. Τεκμηρίωση γνώσης μιας γλώσσας, πέραν της αγγλικής.

9. Δύο συστατικές επιστολές, αν υπάρχουν.

10. Φωτοτυπία των δύο όψεων της Αστυνομικής Ταυτότητας.

11. Τέλος, οι υποψήφιοι μπορούν να καταθέσουν κάθε άλλο στοιχείο που κατά τη γνώμη τους θα συνέβαλε ώστε η Επιτροπή Εξέτασης/Επιλογής Μεταπτυχιακών Φοιτητών/τριών να σχηματίσει πληρέστερη και ολοκληρωμένη άποψη.

Για κάθε πρόσθετη πληροφορία ως προς την υποβολή αίτησης οι ενδιαφερόμενοι/ες  μπορούν να απευθύνονται στη Γραμματεία του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (κ. Μαίρη Πιττού, τηλ. επικοινωνίας: 22510-36862, Fax: 22510-36809, E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ). Για πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο του ΠΜΣ οι ενδιαφερόμενοι/ες  μπορούν να απευθύνονται στους/στην κ.κ.  καθηγητές/τρια: Ε. Κρασακοπούλου (22510-36836) Στ. Κατσανεβάκη (22510-36821), Θ. Χασιώτη (22510-36829) και Γ. Κόκκορη (22510-36833).

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο

Ημερομηνία:05.06.2019