Αρχική -- Postgraduate -- Notice -- Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο «Δημόσια Οικονομική και Πολιτική – (Master in Public Economics and Policy)»

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο «Δημόσια Οικονομική και Πολιτική – (Master in Public Economics and Policy)»

Το Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής προσκαλεί υποψηφίους φοιτητές για υποβολή αιτήσεων συμμετοχής στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο «Δημόσια Οικονομική και Πολιτική – (Master in Public Economics and Policy)» για το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2018-2019. Αντικείμενο του Προγράμματος αποτελεί η Δημόσια Οικονομική και Πολιτική και ο βασικός σκοπός είναι η μεταπτυχιακή εκπαίδευση των φοιτητών για την αντιμετώπιση των αυξημένων απαιτήσεων της αγοράς εργασίας, και η εμβάθυνση στο αντικείμενο αυτό σε θεωρητικό επίπεδο. Η προαγωγή της Διοίκησης, με εφαρμογές στη Δημόσια Οικονομική Πολιτική αποτελεί σημαντικό στόχο αυτού του Μεταπτυχιακού Προγράμματος. Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί, μετά από επιλογή, πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. (Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι.) της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής, που προέρχονται από Τμήματα Διοικητικών, Οικονομικών και Χρηματοοικονομικών Επιστημών ή άλλων συναφών Τμημάτων.

Η επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών βασίζεται στα εξής κριτήρια:

1. Βαθμός πτυχίου

2. Βαθμολογία στα προπτυχιακά μαθήματα που είναι σχετικά με το αντικείμενο και τα μαθήματα του Π.Μ.Σ.

3. Ερευνητική δραστηριότητα

4. Γνώση ξένης γλώσσας (τα κριτήρια γλωσσομάθειας βρίσκονται στον Κανονισμό του Ιδρύματος)

5. Εργασιακή εμπειρία σε αντίστοιχο τομέα ή σε συναφές αντικείμενο.

6. Προσωπική συνέντευξη

Η ελάχιστη χρονική διάρκεια φοίτησης για τη χορήγηση των τίτλων είναι δεκαοκτώ (18) μήνες (τρία ακαδημαϊκά εξάμηνα σπουδών) συμπεριλαμβανομένης της συγγραφής μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας ή ισοδυνάμου αυτής (ερευνητικό project, ή επιπλέον μαθήματα). Στην περίπτωση της μερικής φοίτησης η χρονική διάρκεια του Π.Μ.Σ. μπορεί να ανέλθει μέχρι το μέγιστο πέντε (5) ακαδημαϊκά εξάμηνα σπουδών.

Οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να υποβάλλουν αιτήσεις στη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. κατά το  διάστημα: 08.01.2019 έως 02.02.2019

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο

Ημερομηνία:17.01.2019