Αρχική -- Postgraduate -- Notice -- Ευρωπαϊκό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στα Δικαιώματα του Ανθρώπου και τον Εκδημοκρατισμό

Το Ευρωπαϊκό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στα Δικαιώματα του Ανθρώπου και τον Εκδημοκρατισμό (European Master’s in Human Rights and Democratisation-Ε.ΜΑ) διευθύνεται από το European Inter-University Centre for Human Rights and Democratisation – EIUC/Global Campus of Human Rights (GC). Το Α.Π.Θ. είναι, το συντονίζον Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.

Είναι ένα εντατικό ετήσιο ακαδημαϊκό πρόγραμμα, το οποίο εκπαιδεύει κάθε χρόνο περίπου 90 πτυχιούχους στον τομέα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και του εκδημοκρατισμού.

Προϋποθέσεις συμμετοχής στο Πρόγραμμα

Το Ε.ΜΑ είναι ανοιχτό στους πολίτες εντός και εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Τα κριτήρια που συνεκτιμώνται κατά τη διαδικασία της επιλογής είναι τα εξής: η ακαδημαϊκή ικανότητα και το ακαδημαϊκό υπόβαθρο, η επαγγελματική/εθελοντική εμπειρία, τα κίνητρα και η γλωσσική επάρκεια.

Οι υποψήφιοι πρέπει να κατέχουν πανεπιστημιακό πτυχίο σε πεδίο σχετικό με τα δικαιώματα του ανθρώπου –όπως το δίκαιο, οι κοινωνικές και οι ανθρωπιστικές επιστήμες– που αντιστοιχεί τουλάχιστον σε 180 μονάδες ECTS. Η αποδεδειγμένη επάρκεια στην αγγλική γλώσσα είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στο Πρόγραμμα. Αν και δεν προαπαιτείται, η ικανότητα κατανόησης διαλέξεων και ανάγνωσης ακαδημαϊκών κειμένων στη γαλλική γλώσσα, αποτελεί σαφές πλεονέκτημα για τη συμμετοχή σε αυτό. Χρήσιμη, επίσης, θεωρείται η πρακτική εμπειρία στον τομέα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε διακυβερνητικούς, κυβερνητικούς και μη-κυβερνητικούς οργανισμούς.

Διαδικασία υποβολής αιτήσεων

Οι υποψήφιοι για συμμετοχή στο Πρόγραμμα θα πρέπει να συμπληρώσουν την αίτηση online μαζί με όλα τα απαραίτητα συνοδευτικά και να την υποβάλουν μέσω της έτοιμης φόρμας που υπάρχει στην ιστοσελίδα του E.MA.

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο.

Ημερομηνία:14.12.2018

Περιεχόμενο : 20182