Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- ΛΟΓΙΣΤΗΣ

ΛΟΓΙΣΤΗΣ

Μεγάλη βιομηχανική εταιρεία αναζητά έμπειρο επαγγελματία λογιστή με αποδεδειγμένη προϋπηρεσία και άριστη γνώση του Λογιστικού & Φορολογικού κυκλώματος. Ο κατάλληλος υποψήφιος θα πρέπει να διαθέτει απαραίτητα εμπειρία συνεργασίας με οργανωμένο λογιστήριο μεγάλης βιομηχανίας.

ΚΥΡΙΕΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ :

• Μηνιαίες και ετήσιες συμφωνίες εμπορικής διαχείρισης και λογιστικών βιβλίων Α’ κατηγορίας.
  • Προετοιμασία & Υποβολή δηλώσεων (ΦΠΑ, ΦΜΥ, εισοδήματος και κεφαλαίου, παρακρατούμενων φόρων κ.λπ.)
  • Τήρηση των λογιστικών βιβλίων σύμφωνα με τα ΕΛΠ και την φορολογική νομοθεσία (καταχωρήσεις παραστατικών και λογιστικών εγγραφών)
  • Έλεγχος καταχώρησης δαπανών και επενδύσεων (παγίων) – συμφωνία με Μητρώο Παγίων
  • Συμφωνία ΠΕΛΑΤΩΝ – ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ – ΤΡΑΠΕΖΩΝ και λοιπών λογαριασμών
  • Γνώση των εργασιών για ΓΕΜΗ, Στατιστική Υπηρεσία, Intrastat, Listing, Λίστα Συμφωνητικών
  • Γνώση διαχείρισης των Εργασιών MyData – Ηλεκτρονικά Βιβλία
  • Γνώση Βιομηχανικής Κοστολόγησης
  • Έλεγχος κόστους αποθεμάτων και παρακολούθησης των αποθηκών. Φάκελοι εισαγωγών, συμφωνίες ισοζυγίων με Αποθήκη, φορολογικές αποθήκες,  κλπ.

Απαραίτητα Προσόντα

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ :

• Πτυχίο ΑΕΙ οικονομικής κατεύθυνσης.
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 6 ετών σε οργανωμένο λογιστήριο Βιομηχανικής Εταιρείας
  • Άριστη γνώση Η/Υ, συγκεκριμένα Microsoft Office (Word, Excel ).
  • Άριστος χειρισμός συστημάτων διαχείρισης της βάσης δεδομένων ERP ( Επιθυμητό Entersoft ).
  • Άριστη Γνώση όλου του κυκλώματος λογιστικών & φορολογικών εργασιών , καθώς και του Κυκλώματος των Αποθηκών.
  • Πολύ Καλή γνώση Αγγλικών
  • Άριστη γνώση λογιστικού σχεδίου
  • Άριστη γνώση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος και ΦΠΑ
  • Γνώση ενδοκοινοτικών συναλλαγών και εξαγωγών