Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- IT-Administrator for cloud based infrastructure

IT-Administrator for cloud based infrastructure

IT-Administrator (m/f/x) for cloud based infrastructure – Athens

We develop software. You further develop our IT infrastructure. You are our contact person for all IT issues and ensure the smooth operation of our cloud based IT landscape. You regularly liaise with our CTO and your welcome ideas for optimization are quickly implemented in our internally used systems. Your daily work consists of the following tasks:

●  You support, administrate and optimize our internal IT infrastructure - your area of responsibility covers the clients, the network and the administration of our Office 365 services

●  You research and evaluate new systems and derive recommendations for action

●  You will be responsible for the technical implementation of (migration) projects including the automation of our workflow processes

●  You analyze and solve technical issues as well as technical questions

●  Through the successful processing of tickets you enable your colleagues to work smoothly and efficiently

●  You select suitable external IT service providers and maintain supplier relationships

Our requirements

●  You have experience in the operation and administration of clients using Microsoft cloud services such as Office 365, Azure AD, SharePoint Online, Exchange Online, Intune, Power Automate or Microsoft Teams and have already taken over the administration of these services

●  Ideally, you already have knowledge about the operation and maintenance of c-entron

●  You are enthusiastic about technological trends, like to explore new ways to achieve sustainable solutions, are ambitious, conscientious and like to work independently

●  You speak good English and enjoy an intercultural environment

We offer you

●  A secure job in an innovative, international software company

●  Great team spirit and a great working atmosphere

●  Direct and open communication

●  Very good opportunities for professional and personal development through our own personnel development program

●  Mentoring program to facilitate the onboarding process

●  Room for own ideas and suggestions for improvement as well as their quick implementation due to our very short decision making processes

●  A company that not only achieves economic success, but also works hard to make the world a better place:

We invest heavily in research into high-quality technologies with a drastic impact on CO2 reduction. Although there are few researched and valid methods to influence CO2 negativity, we want to be at the forefront and support leading scientists and projects

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:21.09.2020