Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Senior Java Software Engineer

Senior Java Software Engineer

Requirements

• An experienced professional with a passion for technology and a willingness to reach their full potential through continuous learning and professional development. We are looking for people who are committed to creating efficient, maintainable and secure software.
  • Experience with at least one Java framework (preferably Spring 4+ or JEE 6+) and ORM framework.
  • Excellent RDBMS skills (design, implementation, migration) working with large amounts of data in production systems.
  • Experience in implementing REST or SOAP Java APIs.
  • Excellent understanding of concurrency in Java
  • Understanding of distributed computing principles and challenges.
  • Understanding of how to write clean, maintainable and secure code as well as guiding the rest of the team in doing so.
  • Experience deploying and maintaining production systems
  • A strong drive to follow and apply best practices in software engineering

Working experience with any of the following is also a plus :

• NoSQL databases.
  • Automated testing (unit tests, functional tests and integration tests) and CI / CD.
  • Microservice architecture
  • Experience with JVM languages other than Java.
  • Experience in packaging and shipping software (rpm, container, etc.)
  • Good understanding of front end technologies and frameworks

Finally, in addition to your technical skills and knowledge, we pay attention to the following :

• Precise and efficient communication skills in English (written and verbal).
  • A disciplined approach and ability to work with cross-functional multicultural teams.
  • A desire to keep learning, growing and teaching.
  • An ability and desire to coach more junior colleagues and help them evolve and grow

Benefits

Why to join us:

We are a learning organization and ecosystem for ambitious and talented tech professionals to pursue their career goals. We work every single day to become the environment of choice for motivated tech professionals. The environment where they can find guidance, coaching, and personal development to continuously improve and grow their knowledge and pursue their objectives through challenging engagements.

• Personalized goals and objectives, crafted with your dedicated coach
  • Professional development through real business projects based on your needs
  • Training opportunities in latest technologies and Personal Development Plan to help you reach your goals
  • Strong feedback process through continuous model