Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- ΑΣΚΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΣΚΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΣΚΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ Π Ρ Ο Σ Κ Α Λ Ε Ι

Α) Τους υποψήφιους δικηγόρους που επιθυμούν να πραγματοποιήσουν μέρος της άσκησής τους στο Αυτοτελές Τμήμα Νομικής Υποστήριξης της Περιφέρειας Αττικής, για διάρκεια έξι (6) μηνών, να υποβάλουν την αίτησή τους εντός δέκα (10) ημερών από την επομένη της ημερομηνίας ανάρτησης (27 Ιουλίου 2020) της παρούσας πρόσκλησης στην ιστοσελίδα της Περιφέρειας Αττικής (www.patt.gov.gr), ήτοι από την 28η Ιουλίου 2020 έως και την 6η Αυγούστου 2020, σύμφωνα µε τα κατωτέρω αναφερόμενα.

Β) Τους ήδη ασκούμενους δικηγόρους στο Αυτοτελές Τμήμα Νομικής Υποστήριξης της Περιφέρειας Αττικής που επιθυμούν παράταση της άσκησής τους για επιπλέον διάστημα έξι (6) μηνών, ήτοι από 15 Σεπτεμβρίου 2020 έως και 14 Μαρτίου 2021, να υποβάλουν σχετική αίτηση κατά την ως άνω χρονική προθεσμία, κατόπιν της οποίας μπορεί, με απόφαση του Υπουργού Δικαιοσύνης, να παραταθεί ο χρόνος άσκησής τους για ένα εξάμηνο ακόμη και για μία μόνο φορά για κάθε ασκούμενο και μόνον για όσες θέσεις δεν θα καλυφθούν κατά το τρέχον εξάμηνο.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ- ΩΡΑΡΙΟ- ΜΗΝΙΑΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ- ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΑΣΚΗΣΗΣ

 Το χρονικό διάστημα της άσκησης έχει οριστεί σε έξι (6) μήνες, µε δυνατότητα παράτασης για επιπλέον διάστημα έξι (6) μηνών, μετά από σχετική αίτηση του υποψηφίου και την αποδοχή της από τον Υπουργό Δικαιοσύνης, σύμφωνα µε τα οριζόμενα στην παράγραφο 5 του άρθρου 13 του Ν. 4194/2013. Την ροσεχή περίοδο, η εξάμηνη άσκηση των υποψηφίων δικηγόρων ξεκινά από 15 Σεπτεμβρίου 2020 και λήγει στις 14 Μαρτίου 2021.

 Το ωράριο της ημερήσιας απασχόλησης των ασκούμενων ορίζεται σε οκτώ (8) ώρες, ανάλογα µε τις ανάγκες των Γραφείων του Αυτοτελούς Τμήματος Νομικής Υποστήριξης. Υπεύθυνοι τήρησης και ελέγχου του παρουσιολογίου και εν γένει της άσκησης είναι οι δικηγόροι που υπηρετούν στα Γραφεία στα οποία απασχολούνται οι ασκούμενοι.

 Η μηνιαία αποζημίωση των ασκούμενων δικηγόρων ανέρχεται στο ποσό των εξακοσίων (600) ευρώ. Το παραπάνω ποσό δεν υπόκειται σε ασφαλιστικές κρατήσεις παρά µόνο σε παρακράτηση φόρου εισοδήματος και θα καταβάλλεται µε βάση το παρουσιολόγιο, κατόπιν εντάλματος της Δ/νσης Οικονομικής Διαχείρισης της Περιφέρειας Αττικής.

 Στο τέλος της άσκησης θα χορηγείται στον ασκούμενο σχετική βεβαίωση από τον Περιφερειάρχη Αττικής, κατόπιν εισηγητικού σημειώματος του δικηγόρου της Περιφέρειας Αττικής που έχει οριστεί ως υπεύθυνος τήρησης και ελέγχου του παρουσιολογίου και εν γένει της άσκησης.

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ- ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ- ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

 Οι αιτήσεις των υποψηφίων υποβάλλονται είτε αυτοπροσώπως είτε με άλλο εξουσιοδοτημένο, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, από αυτούς πρόσωπο, είτε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, στα γραφεία της υπηρεσίας μας ώρες: 08:00- 14:00, στην ακόλουθη διεύθυνση: Περιφέρεια Αττικής, Λ. Συγγρού 80- 88, Αθήνα, Τ.Κ. 11741, απευθύνοντάς τη στη Διεύθυνση Ανθρώπινου Δυναμικού, Τμήμα Εκπαίδευσης Προσωπικού (τηλ. επικοινωνίας: 2132065053, κ. Σ. Καραγιάννη και 2132065157, κ. Π. Καραστεργίου), είτε στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. . Στην περίπτωση αποστολής των αιτήσεων ταχυδρομικώς, το εμπρόθεσμο των αιτήσεων κρίνεται με βάση την ημερομηνία που φέρει ο φάκελος αποστολής, ο οποίος μετά την αποσφράγισή του επισυνάπτεται στην αίτηση των υποψηφίων.

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο
Ημερομηνία:31.07.2020
Attachments:
Download this file (200727_prosklisi_dikigoron.pdf)200727_prosklisi_dikigoron.pdf[ ]604 Kb