Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Senior Accountant

Senior Accountant

Senior Accountant - Θεσσαλονίκη

Καθήκοντα:

• Διαχείριση και επίβλεψη όλων των λειτουργιών του Λογιστηρίου και των υποκαταστημάτων και εταιριών του εξωτερικού
  • Κατάρτιση ενδιάμεσων και ετήσιων οικονομικών καταστάσεων
  • Υποβολή δηλώσεων (ΦΠΑ, ΦΜΥ, εισοδήματος και κεφαλαίου, παρακρατούμενων φόρων, ΑΠΔ κλπ)
  • Μηνιαίες και ετήσιες συμφωνίες εμπορικής διαχείρισης και λογιστικών βιβλίων
  • Ανάθεση αρμοδιοτήτων, παρακολούθηση και έλεγχος των υφισταμένων του τμήματος Λογιστηρίου. Αξιολόγηση επίδοσης σε σχέση με τα καθήκοντα και τις εργασίες που τους έχουν ανατεθεί
  • Έλεγχος σωστής εφαρμογής φορολογικής, εργατικής, ασφαλιστικής, εταιρικής νομοθεσίας και συνεχής ενημέρωση για τις τρέχουσες αλλαγές
  • Σύνταξη, παρακολούθηση και διαχείριση του CashFlow της εταιρείας καθώς και των λοιπών εταιριών του εξωτερικού
  • Σύνταξη και υπογραφή ισολογισμού,
  • Επίβλεψη και παρακολούθηση των οικονομικών αποτελεσμάτων της Εταιρίας, την πορεία υλοποίησης αυτών και προτάσεις εναλλακτικών σεναρίων
  • Επίβλεψη οικονομικών αποτελεσμάτων των λοιπών εταιριών του εξωτερικού
  • Υπεύθυνος σύνταξης μηνιαίου και ετήσιου reporting προς Διοίκηση για την εταιρία και τις λοιπές εταιρίες του εξωτερικού
  • Έλεγχος προγραμμάτων χρηματοδότησης και επιδοτήσεων (επιδοτούμενα προγράμματα, ΕΣΠΑ, αναπτυξιακός κλπ)
  • Συνεργασία με ελεγκτές σε θέματα Λογιστηρίου και φορολογίας

Προσόντα:

• Πτυχίο Ανώτατης Οικονομικής Σχολής, κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου θα εκτιμηθεί
  • Άδεια Λογιστή Α’ τάξης
  • Τουλάχιστον 5 έτη εμπειρία ως senior accountant σε Μηχανογραφημένη Λογιστική Βιβλίων Γ΄ κατηγορίας Κ.Β.Σ. ιδανικά σε εταιρία παροχής υπηρεσιών με διεθνή δραστηριότητα
  • Άριστη γνώση των νέων Ελληνικών Λογιστικών προτύπων και του ΚΦΑΣ
  • Επιθυμητή γνώση ΔΛΠ
  • Άριστη γνώση Λογιστικού σχεδίου
  • Άριστη γνώση Εργατικής, Ασφαλιστικής
  • Άριστη γνώση του κώδικα Φορολογίας εισοδήματος και ΦΠΑ
  • Άριστη γνώση αγγλικών σε προφορικό και γραπτό επίπεδο
  • Γνώση ενδοκοινοτικών συναλλαγών και εξαγωγών
  • Οργανωτικές και διοικητικές ικανότητες και εμπειρία στην διοίκηση ομάδος
  • Άριστη γνώση εκπόνησης μισθοδοσίας
  • Άριστη γνώση Budgeting & Reporting
  • Άτομο δραστήριο, εύστροφο, με ικανότητα καλής επεξεργασίας και ανάλυσης αριθμητικών δεδομένων
  • Άριστη γνώση ηλεκτρονικών υπολογιστών, MS office
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία σύνταξης Οικονομικών καταστάσεων και χρηματοοικονομικών αναφορών
  • Άριστη γνώση μηχανογραφημένων προγραμμάτων Λογιστικής (Ιδανικά πρόγραμμα Soft One)
  • Συστάσεις απαραίτητες.
Ημερομηνία:30.07.2020