Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- IT Business Analyst

IT Business Analyst

Ο/Η IT Business Analyst είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Διεύθυνσης Πληροφορικής και συγκεκριμένα του τμήματος Business Consulting με έδρα την Ευκαρπία. Η θέση αναφέρεται στον Corporate IT Director.

Κύρια καθήκοντα:

• Προσδιορίζει / εντοπίζει τους βασικούς εμπλεκόμενους (stakeholders) του εκάστοτε έργου που ανατίθεται στο τμήμα του.
  • Λαμβάνει, κατανοεί και μεταφράζει τις επιχειρησιακές ανάγκες που αφορούν το τμήμα της πληροφορικής.
  • Οργανώνει και συντονίζει τις ενέργειες που πρέπει να λάβουν χώρα από την ομάδα υλοποίησης έργου.
  • Αποτελεί τον συνδετικό κρίκο ανάμεσα στους χρήστες, στην ομάδα υλοποίησης (developers) και στους εξωτερικούς συνεργάτες σε έργα πληροφορικής καθ' όλη τη διάρκεια του έργου.
  • Ελέγχει και κατευθύνει τους εξωτερικούς συνεργάτες (εταιρίες πληροφορικής).
  • Προτείνει εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης και λύσεις. Έχοντας γνώση τόσο της ροής των εργασιών της επιχείρησης όσο και της τεχνολογίας που θα χρησιμοποιηθεί, προτείνει λύσεις που οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι μπορεί να μην έχουν σκεφτεί.

Προφίλ υποψηφίου-ας:

• Πτυχίο ΑΕΙ / ΤΕΙ στην Πληροφορική, την Ηλεκτρονική Μηχανική ή σε παρεμφερές πεδίο.
  • Απαραίτητη εξοικείωση με συστήματα όπως ERP, WMS, CRM, Power BI, eCommerce, Intranet, e-Learning σε προηγούμενο εργασιακό περιβάλλον.
  • Η κατοχή μεταπτυχιακού σχετικού με την Πληροφορική, τη Διαχείριση Βάσεων Δεδομένων ή το Project Management θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν.
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας.
  • Επιθυμητή η εμπειρία ως business analyst έργων πληροφορικής.
  • Επιθυμητή η εμπειρία στην αυτοματοποίηση και τη διαχείριση επιχειρηματικών διεργασιών (BPA, BPM).
  • Επιθυμητή η καλή γνώση βάσεων δεδομένων (SQL).
  • Οργανωτικές και επικοινωνιακές δεξιότητες.
  • Αναλυτική σκέψη και ευελιξία στην εύρεση λύσεων.
Ημερομηνία:30.07.2020
Πηγή:www.skywalker.gr