Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Απόφοιτος στον τομέα της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών

Απόφοιτος στον τομέα της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών

Αντικείμενα-Προσόντα

Οι ενδιαφερόμενες/οι πρέπει να είναι Έλληνες πολίτες ή πολίτες των κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το αντικείμενο του έργου, τα απαραίτητα και τα επιθυμητά προσόντα του έκτακτου προσωπικού που θα απασχοληθεί στο πλαίσιο της παρούσας Πρόσκλησης παρατίθενται στον παρακάτω πίνακα.

Κωδικός πρόσκλησης ILSP.261-DRASI-0720

Κωδικός του προς ανάθεση έργου DR_1

Ειδικότητα Απόφοιτος στον τομέα της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών της ημεδαπής ή ισότιμο τίτλο σπουδών αναγνωρισμένου ιδρύματος της αλλοδαπής

Πλήθος ατόμων 1

Περιγραφή του προς ανάθεση έργου

Προσαρμογή και ανάπτυξη γλωσσικών πόρων και γλωσσικής τεχνολογίας στο πλαίσιο εκτέλεσης των εργασιών της Ενότητας Εργασίας ΕΕ1:Eπεξεργασία Φυσικής Γλώσσας καθώς και την ανάπτυξη αρθρωμάτων ΕΦΓ και την μάθηση μοντέλων γλωσσικής αναπαράστασης. Συγκεκριμένα:

• - ανάπτυξη αρθρώματος εξαγωγής θεματολογίας,
  • - ανάπτυξη αρθρώματος ανάλυσης άποψης σε κειμενικές συλλογές. Επιπρόσθετα, συμβολή στις δράσεις:
  • - διάχυσης και διάδοσης αποτελεσμάτων του έργου,
  • - σύνταξης επιστημονικών/ τεχνικών δημοσιεύσεων
  • - σύνταξης τεχνικών/ διαχειριστικών αναφορών

Απαραίτητα προσόντα

• Πτυχίο ΑΕΙ της ημεδαπής ή ισότιμο τίτλο σπουδών αναγνωρισμένου ιδρύματος της αλλοδαπής στον τομέα της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών
  • Προηγούμενη εμπειρία στην ανάπτυξη εργαλείων γλωσσικής τεχνολογίας
  • Προηγούμενη εμπειρία σε ένα ή περισσότερα Deep Learning frameworks
  • Tensorflow, Keras, Pytorch
  • Προηγούμενη εμπειρία στη γλώσσα προγραμματισμού: Python

Τόπος απασχόλησης

Ως τόπος απασχόλησης του έκτακτου προσωπικού ορίζεται η έδρα του Ε.Κ. «Αθηνά», Αρτέμιδος 6 & Επιδαύρου, Μαρούσι.

Εκδήλωση ενδιαφέροντος – Υποβολή δικαιολογητικών:

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν πρόταση σύναψης σύμβασης συνοδευόμενη από τον πλήρη φάκελο δικαιολογητικών, στον οποίο θα πρέπει να εμπεριέχονται τα ακόλουθα στοιχεία

• Αίτηση με αναφορά στον κωδικό της θέσης,
  • Λεπτομερές βιογραφικό σημείωμα στην ελληνική γλώσσα
  • Ευκρινή φωτοαντίγραφα τίτλων σπουδών
  • Βεβαιώσεις εμπειρίας

και κάθε άλλο στοιχείο που θα μπορούσε να βοηθήσει στη διαμόρφωση σωστής γνώμης για την εμπειρία, τις γνώσεις και την καταλληλότητά τους εντός δεκαπέντε (15) ημερολογιακών ημερών από τη δημοσίευση της παρούσας πρόσκλησης, δηλαδή το αργότερο μέχρι 17.07.2020, ώρα 15:00 στην παρακάτω διεύθυνση:

Ερευνητικό Κέντρο «Αθηνά», Ινστιτούτο Επεξεργασίας του Λόγου, Αρτέμιδος 6 & Επιδαύρου,Μαρούσι, (ΤΚ) 15125, Υπόψη κ. Ε. Τσούνη

Για περισσότερες πληροφορίες, σχετικά με την παρούσα πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, απευθυνθείτε στην κα Ε. Τσούνη στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. και στο τηλέφωνο: 210 687 5307

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:06.07.2020