Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Senior Network Engineer

Senior Network Engineer

Key Responsibilities:

As Senior Network Engineer it’s your chance to:

Provide high-level/detailed design solutions and support function for network connectivity to and from MassiveGRID’s data centers globally.

Provide technical services and support for the following areas, WAN and LAN connectivity, routers, firewalls, and security, internal systems, cloud and network infrastructure.

Perform network maintenance, upgrade and refresh by conferring with vendors; developing, testing, evaluating, and installing enhancements.

Perform interoperability testing with internal and external network relevant vendors.

Be responsible for the creation and maintenance of technical documentation to ensure it is updated and current.

Configure and troubleshoot network component, routers, switches, optical transport, and other network equipment.

Maintain a healthy network by managing and providing network performance statistics, including availability, utilization, throughput, and latency to NOC systems.

Work with the business side to understand their objectives and account for them in the system design.

Work with internal and external 3rd party vendors i.e. software and systems engineering teams to understand and implement technical requirements.

Configure and manage Automation and SDN tooling.

Mentor junior staff.

Qualifications:

Excellent working knowledge of design & implementation experience for data networking, routing & switching, sub-netting and network segmenting with large scale enterprise network

A demonstrated excellence in common Network Infrastructure and topology, LAN/WAN, TCP/IP, DNS, DHCP, VPN and Network Monitoring tools

Experience using automation and IaC tooling, such as Ansible Tower, Rundeck, Terraform, etc.

Proven ability to troubleshoot complex issues related to hardware, L3/L2 deployment, application behaviors and TCP stack

Strong knowledge of routing and switching concepts and technologies (MPLS, OSPF, BGP, PIM, EIGRP, VXLAN)

Experience working collaboratively with Sysops and Administrators

Experience working with Data Centers, 3rd party vendors, and IaaS vendors.

Ability to manage multiple, often competing, priorities and tasks and follow through to completion on strict deadlines

Ability to use discretion and judgment in evaluating problems and creating solutions for Members.

Knowledge of Cloud provider architecture.

VOIP Engineering experience is a plus.

Linux\Unix administration experience is a plus.

Ability to be on call or assure critical incident response.

Education:

BS in Technical or Engineering field (or equivalent) required.

Current Cisco Certified Network Professional (CCNP) in Routing and Switching and/or Wireless Networking.

Network/Security certifications a plus.

If you are ready to work in a dynamic environment with prospects for development send a direct mail to Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. with your CV and motivation letter! We’re looking forward to meeting you!

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο

Ημερομηνία:03.07.2020