Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Ερευνητές στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών

Ερευνητές στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών

Το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών προκηρύσσει για το Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών τις ακόλουθες δύο (2) θέσεις ερευνητών:

- μια (1) θέση ερευνητή Β’ βαθμίδας με γνωστικό αντικείμενο «Ιστορία των Ιδεών και Ιστορία της Φιλοσοφίας με έμφαση στους νεώτερους χρόνους» (Κωδικός θέσης: ΤΝΕ/ΙΙΕ/ΕΡΕ/1-2019).

- μια (1) θέση ερευνητή Β’ βαθμίδας με γνωστικό αντικείμενο «Κλασική αρχαιολογία του βορειοελλαδικού χώρου με έμφαση στην εικονογραφία» (Κωδικός θέσης ΤΕΡΑ/ΙΙΕ/ΕΡΕ/2- 2019).

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΤΥΠΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ

Οι υποψήφιοι για τις παραπάνω θέσεις πρέπει:

α) Να είναι κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος

β) Να έχουν τα προσόντα που ορίζονται στο άρθρο 18 του Ν. 4310/2014 όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 16 του Ν. 4386/2016 και ισχύει σήμερα, για την αντίστοιχη βαθμίδα ερευνητών

γ) Να είναι Έλληνες πολίτες ή πολίτες των κρατών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Για τους πολίτες των κρατών της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτείται η άριστη γνώση της Ελληνικής γλώσσας, η οποία αποδεικνύεται από πιστοποιητικό αρμόδιας ελληνικής εκπαιδευτικής αρχής/ιδρύματος.

δ) Να έχουν λευκό ποινικό μητρώο.

ε) Οι άνδρες υποψήφιοι να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν νόμιμα απαλλαγεί από αυτές.

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να καταθέσουν ή να αποστείλουν ταχυδρομικά (με συστημένη επιστολή) κλειστό φάκελο με την ένδειξη: «Υποψηφιότητα για τη θέση με κωδικό: ΤΝΕ/ΙΙΕ/ΕΡΕ/1- 2019» ή ΤΕΡΑ/ΙΙΕ/ΕΡΕ/2-2019», ο οποίος θα πρέπει να περιλαμβάνει τα ακόλουθα έγγραφα/δικαιολογητικά, μέχρι τις 26.11.2019 και ώρα 15.00, στη Γραμματεία του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, επί της Λ. Βασ. Κωνσταντίνου 48 στην Αθήνα (Τ.Κ. 11635). Σε περίπτωση ταχυδρομικής αποστολής με συστημένη επιστολή, θα ληφθεί υπόψη η σφραγίδα του ταχυδρομείου.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

 Αίτηση υποψηφιότητας (χειρόγραφη ή δακτυλογραφημένη), στην οποία ο/η ενδιαφερόμενος/η θα ζητεί να γίνει δεκτή η υποψηφιότητά του/της και θα αναφέρει τα συνυποβαλλόμενα δικαιολογητικά

 Αναλυτικό Βιογραφικό σημείωμα σε 8 αντίτυπα

 Φωτοαντίγραφα των τίτλων σπουδών της ημεδαπής ή της αλλοδαπής. Εφόσον πρόκειται για τίτλους σπουδών από ιδρύματα της αλλοδαπής, οι υποψήφιοι υποχρεούνται να προσκομίσουν πιστοποιητικό αναγνώρισης από το ΔΟΑΤΑΠ.

 Βεβαιώσεις/πιστοποιητικά προϋπηρεσίας και λοιπά αποδεικτικά των γνώσεων και της εμπειρίας του/της υποψηφίου/ίας.

 Ένα (1) αντίτυπο ή φωτοαντίγραφα των επιστημονικών εργασιών τους σε έντυπη μορφή και οκτώ (8) σε ηλεκτρονική (CDs)

 Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 που να δηλώνεται από τους υποψηφίους ότι πληρούν τα απαιτούμενα τυπικά προσόντα της παρούσας Προκήρυξης. Σημειώνεται ότι τα σχετικά πιστοποιητικά/βεβαιώσεις από τις αρμόδιες αρχές θα προσκομισθούν κατά την πρόσληψη.

Κατά την υποβολή του φακέλου υποψηφιότητας, αρκεί η προσκόμιση υπεύθυνης δήλωσης.

 Κάθε άλλο στοιχείο που σχετίζεται με τη σταδιοδρομία του/της υποψηφίου/ίας.

Πληροφορίες: Γραμματεία Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών (Τηλ. 210 7273619).

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής: 26.11.2019 και ώρα 15:00

Ημερομηνία:24.10.2019