Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Postdoctoral position and Two PhD positions in neuroscience, biochemistry and molecular pharmacology of the endocannabinoid system

JOB DESCRIPTION

The group of Professor Jürg Gertsch (www.gertschgroup.com) at the University of Bern, Switzerland (www.unibe.ch), Institute of Biochemistry and Molecular Medicine (www.ibmm.unibe.ch/) investigates the role of the endocannabinoid system (ECS) for neuropsychiatric and inflammatory conditions with a strong interest in drug discovery. We have collaborations with other research groups worldwide. Currently there are several openings. The positions are available immediately for the duration of 3-4 years:

Postdoctoral position in neuroscience and biochemistry of the endocannabinoid system

We are looking for a highly motivated and talented postdoctoral researcher with a successful PhD degree and outstanding references in the area of molecular biology, biochemistry and animal experimentation. Using a novel conditional knock-in, the postdoctoral researcher will investigate the role of peptide endocannabinoids (pepcans) for the first time in vivo. The focus of the project is the sympathoadrenal axis and how the CNS communicates to the peripheral endocannabinoid system. Our lab uses chemical biology, LC-MS/MS analytics, molecular biology and biochemical methods and behavioral mouse models. The ambitious candidate with a genuine interest in basic research and transgenic mouse models will lead the project together with one PhD student and be part of a bigger team working on the ECS. Fluent spoken and written English are prerequisites. This position is funded by the Swiss National Science Foundation (SNFS) who pays competitive salaries and puts strong emphasis on equal opportunities for career development.

We are looking for two highly motivated and talented young researchers with a good MSc degree or equivalent in the area of molecular biology, biochemistry or related. The successful candidate with a genuine interest in basic research will enter the GCB graduate school for a PhD degree in the area of specialization (neuroscience, biochemistry, molecular biology). Fluent spoken and written English are prerequisites. Although this position is open worldwide, candidates with strong academic education from Switzerland, EU and US are encouraged to apply.

Role of peptide endocannabinoids (pepcans) in the central and autonomous nervous system

This project is dedicated to understanding the origin and role of novel allosteric modulators of cannabinoid receptors. A strong background in molecular biology and interest in rodent models and mouse breeding is desirable. This project is funded by the Swiss National Science Foundation (2020-2014). In this project mouse (breeding of KO mice) is essential.

Endocannabinoid membrane transport

This highly competitive project is dedicated to the characterization of novel lipid membrane transport mechanisms. A strong background in molecular biology, protein chemistry and biochemistry and an interest in translational work (preclinical to clinical in collaboration with Synendos Therapeutics) is required. This project is funded by the NCCR TransCure.

How to apply: Please send your application, which should include a motivation letter, CV and references (letters / contact information of  three references) by email to: Mrs. Barbara Järmann ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ). Successful applicants will be invited to visit the lab and talk to Prof. Jürg Gertsch and the group members. Applications will be accepted until the vacancy is filled.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:23.10.2019