Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Senior Mechanical Design Engineer

Senior Mechanical Design Engineer

Role Summary:

Designs, develops, refines and evaluates mechanical components assemblies or subsystems for mechanical and/or electro-mechanical medical devices and implants. Uses concurrent engineering and rapid prototyping techniques to reduce product time to market whilst adhering to project deadlines and product costs. You will plan and execute successful product development projects, occasionally leading and training team members on technical aspects of product commercialization. This role has a specific focus on developing cutting technologies for robotic surgery applications. Development of medical device products from concept to production. Participation in multifunctional product development teams and liaison with marketing for the development and specification of new concepts for medical device products. You will work with a highly creative design team in and out of the company to invent and develop innovative successful new product concepts. Create smart, innovative solutions to mechanical design challenges. Conducts research in problem areas of considerable scope and complexity.

Talents we are looking for:

• Self-directed imitators. People who take ownership of their work and need no prompting to drive productivity, change, and outcomes;
  • Strategic thinkers. People who enjoy analyzing data or trends for the purposes of planning, forecasting, advising, budgeting, reporting, or sales opportunities;
  • Collaborative partners. People who build and leverage cross-functional relationships to bring together ideas, data and insights to drive continuous improvement in functions;
  • User-focused creators. People who imagine with the user in mind, developing technology that helps change patients’ lives;
  • Motivated product launchers. People who bring strategic direction and drive for execution to ensure products are developed and launched with precision.
  • Responsibilities will include:
  • Evaluate and optimize concepts for mechanical function and manufacturability. Develop product designs and create prototypes from customer concepts and/or specs to test and validate ideas;
  • Will determine and implement design approaches and parameters and conduct feasibility studies on new designs. Will analyze equipment to establish operating data, conduct experimental tests and evaluate the results. Lead and/or participate in design review meetings;
  • Will select components and equipment based on analysis of specifications, reliability and regulatory requirements. Work with advanced quality engineers to develop component specific testing and inspection protocols;
  • Liaison with advanced process development and supply chain personnel for the specification and sourcing of raw materials and suppliers;
  • Communicate with suppliers, advanced manufacturing engineering and advanced operations to resolve issues and optimize design for manufacturability and efficiency. Will ensure designs are cost efficient, manufacturable and reliable;
  • You will lead and contribute significantly in efforts to identify, determine product requirements, generate production drawings for parts and assemblies and develop and manage full product design documentation;
  • This position is accountable for achieving product performance and quality objectives, project planning and effective execution, as well as communicating project status and escalating issues when appropriate.Independently determines and develops approach to resolving end customers product related issues, through problem solving and troubleshooting product design, and product training.

Education, Knowledge & Skills:

• Bachelor of Engineering/Science with 2 or more years of experiences or Master of Eng/Science.
  • Strong communication, interpersonal and influencing skills.
  • Self-starter with demonstrated efficient work methods, analytical & problem Must be able to read and interpret complex engineering drawings and have a good understanding of geometrical dimensioning and tolerancing.
Ημερομηνία:16.10.2019
Πηγή:www.euroengineerjobs.com