Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- SUPPLY CHAIN GRADUATE ROLE 2020 (M/F)

SUPPLY CHAIN GRADUATE ROLE 2020 (M/F)

QUALIFICATIONS

What we are looking for:

- You should have a BSc or MSc in any discipline, STEM (science, technology, engineering and mathematics) disciplines are preferable

- You must have already graduated or be a final year student, expecting to graduate in Summer 2020

- Evidence of passion and achievements, particularly leadership, in academic and/or non- academic activities, short work experience or internships are a plus.

- Analytical – able to work with large amounts of data to drive the business forward. Simplify our processes with programs such as KNIME and PowerBI.

- Excellent communication and leadership skills, the ability to collaborate effectively, creativity and innovation skills.

Good to know: P&G is one of the world’s largest consumer goods companies and home to iconic, trusted brands that make life a little bit easier in small but meaningful ways. We have one of the strongest portfolio’s of loved and trusted brands such as Braun®, Fairy®, Gillette®, Head & Shoulders®, Aussie®, Oral-B®, and Pampers®.

We’re consistently recognised as one of the UK’s leading graduate employers listed in Times Top 100 Graduate Employers; The Best Places to Work – Glassdoor; Guardian UK 300; Job Crowd – Best Places for Graduates to Work and Universum’s Most Attractive Employers. At P&G #weseeequal.

We are an equal opportunity employer and value diversity at our company. We do not discriminate against individuals on the basis of race, colour, gender, age, national origin, religion, sexual orientation, gender identity or expression, marital status, citizenship, disability, HIV/AIDS status, or any other legally protected factor. Our people are all equally talented in unrivalled ways: we come from diverse traditions, personal experiences and points of view. And we want to include yours.

Application Deadline: 15th November 2019.

Job locations: England, United Kingdom; England, United Kingdom; England, United Kingdom; England, United Kingdom

Job Type: Full-time, Req No: SNO00003209

Περισσότερες Πληροφορίες