Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- ENGINEERING (MANUFACTURING) GRADUATE ROLE 2020 (M/F)

ENGINEERING (MANUFACTURING) GRADUATE ROLE 2020 (M/F)

Find out more about Career Academies here: https://www.pgcareers.com/graduate-career-academy-in-the-UK

What we offer you

If you are successful in securing a job with P&G, this is what you can look forward to:

- Responsibilities as of Day 1 – you will feel the ownership of your work and projects from the beginning

- A wide range of challenging engineering assignments in one of the most influential companies in the world. We don’t just offer a job, we offer a career with varying assignments and lots of development opportunities

- An opportunity for you to develop and deliver state of the art technologies supported by multi-million capital investments

- Continuous coaching – you will work with passionate people and receive both formal training as well as day-to-day mentoring from your coach and manager

- Dynamic and respectful work environment – employees are at the core, we value every individual and encourage initiatives, promoting agility and work/life balance

- We offer a competitive compensation and benefits package. This includes a very competitive pension, life assurance, private health insurance, stock ownership scheme and other social benefits.

To find more information about our benefits package take a look here: https://www.pgcareers.com/benefits

QUALIFICATIONS

What we are looking for:

- Applicants should have a BSc or MSc in any Engineering discipline

- Other STEM (science, technology, engineering and mathematics) degrees will be considered.

- Applicants must have already graduated or be a final year student, expecting to graduate in Summer 2020

- Evidence of passion and achievements, particularly leadership, in academic and/or non- academic activities, short work experience or internships are a plus.

Good to know: P&G is one of the world’s largest consumer goods companies and home to iconic, trusted brands that make life a little bit easier in small but meaningful ways. We have one of the strongest portfolio’s of loved and trusted brands such as Braun®, Fairy®, Gillette®, Head & Shoulders®, Aussie®, Oral-B®, and Pampers®. We’re consistently recognised as one of the UK’s leading graduate employers listed in Times Top 100 Graduate Employers; The Best Places to Work – Glassdoor; Guardian UK 300; Job Crowd – Best Places for Graduates to Work and Universum’s Most Attractive Employers.

At P&G #weseeequal.

We are an equal opportunity employer and value diversity at our company. We do not discriminate against individuals on the basis of race, colour, gender, age, national origin, religion, sexual orientation, gender identity or expression, marital status, citizenship, disability, HIV/AIDS status, or any other legally protected factor. Our people are all equally talented in unrivalled ways: we come from diverse traditions, personal experiences and points of view. And we want to include yours.

Application Deadline: 15th November 2019.

Job locations:England, United Kingdom

Job Type: Full-time