Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- 2 θέσεις για υποψήφιους διδάκτορες στις ερευνητικές περιοχές Artificial Intelligence και Machine Learning

2 θέσεις για υποψήφιους διδάκτορες στις ερευνητικές περιοχές Artificial Intelligence και Machine Learning στο University of New Mexico, USA

2 PhD positions are available in the area of Artificial Intelligence and Machine Learning at the PROTON Lab, Department of Electrical and Computer Engineering Department, University of New Mexico, USA.

The position requires strong competencies in programming (C/C++, Python, Matlab) and excellent written and oral communication skills in English. Solid background in mathematics, proven problem-solving ability and strong analytical skills are considered a plus. The position is fully supported by NSF grants. The candidate must have a master’s degree (or equivalent) in computer engineering or computer science or telecommunication engineering or a related study with excellent results. The candidate must have a high motivation for research, and be able to work both independently, as well as in a team.

Applicants should send a detailed curriculum vitae along with a letter of interest, transcripts for undergraduate and graduate studies to Dr. Eirini Eleni Tsiropoulou Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

University of New Mexico (UNM) is located at Albuquerque, USA, where Sandia National Laboratories, Los Alamos National Laboratory, and Air Force Research Labs are also located. UNM trains engineers and researchers who are recognized for their practical and innovative approach, and usually get hired by the neighboring US National Laboratories. UNM is classified by Carnegie as a “Highest Research Activity” university. ECE at UNM has 4 Distinguished Professors, 8 IEEE Fellows, 3 OSA Fellows, 2 SPIE Fellows, and 1 Direct Energy Society Fellow. And our research funding including our affiliated research centers is >$30,000,000.

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο

Ημερομηνία:29.08.2019