Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Technical Studentships - IT, Mathematics and Robotics

Technical Studentships - IT, Mathematics and Robotics

Geneva, Switzerland

Full-time

Company Description

At CERN, the European Organization for Nuclear Research, physicists and engineers are probing the fundamental structure of the universe. Using the world's largest and most complex scientific instruments, they study the basic constituents of matter - fundamental particles that are made to collide together at close to the speed of light. The process gives physicists clues about how particles interact, and provides insights into the fundamental laws of nature. Find out more on http://home.cern.

Diversity has been an integral part of CERN's mission since its foundation and is an established value of the Organization.

Job Description

• One of CERN’s key missions is education. Our professionals very much enjoy sharing their knowledge and expertise with students who are committed and passionate about their chosen field.
  • Imagine getting involved in work that is changing the world and imagine doing it before you’ve left university.
  • Imagine working in an international environment and having a great quality of life.
  • Put all these ingredients together to make this imagination a reality.
  • There’s no better way to learn than on-the-job. When that job happens to be in a world-famous organisation and centre of scientific excellence, even better.

Qualifications

In order to qualify for a place on the programme you will need to meet the following requirements:

• You are a national of a CERN Member or Associate Member State (home.cern/about/member-states).
  • You have completed at least 18 months of your undergraduate studies (Bachelor or Master’s) at the time of the next student selection taking place in December 2019. PhD students are not eligible for this programme.
  • You can stay for at least 4 and at most 12 months remaining registered as a full-time student.
  • We advise you to opt for the longest period possible to make the most of it and increase your chances of being selected!
  • You have a good knowledge of English OR French.

Your application along with all supporting documents should reach us no later than 21 October 2019. Please note that your application may also be shared during the process with a panel of national experts for evaluation purposes. Ultimately, it will be reviewed by a panel of CERN experts who will meet in December 2019.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:28.08.2019