Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Research Analyst

DESCRIPTION

Research Analyst - Client Service Team - Athens Office

Ideal Candidate

At Dialectica we don’t believe in “one size fits all” approach. We are looking for curious, smart and entrepreneurial people who enjoy creating innovative ways to reach ambitious goals.If you are ready to get out of your comfort zone, unlearn and relearn, wish for a job that keeps you intellectually engaged, then we will be looking forward to receiving your application. During your employment we will provide you with intense training and professional development opportunities to help you excel in your role, among other things!

About the role

As a Research Analyst you will be a knowledge broker connecting our clients to experts with deep industry knowledge. You will be responsible to evaluate clients’ needs, conduct desktop research on companies and markets, and engage C-suite level subject matter experts. You will also learn how to manage a client base of private equity firms, hedge fund, strategy consultancies and /or corporates. One day you could be connecting a private equity firm with experts to better understand the sub-Saharan African telecommunications market, while the next day assisting a strategy consultancy looking into the growth outlook for solar energy in the Middle East - no two days are alike at Dialectica.

This is a fast paced, client facing, and communication heavy role with a focus on effectiveness and value generation. Analysts develop skills in commercial awareness, project management, client management, professional communications, negotiation, and training.

Responsibilities

• Understand client business knowledge gaps and needs and report back with a high-quality expert profile briefing
  • Work on multiple diverse projects at the same time
  • Perform critical research into markets and companies around the globe using networking, social media and internal tools