Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Senior Category Manager

Senior Category Manager

Η SPAR Κύπρου αναζητεί δυναμικό και έμπειρο επαγγελματία  για να στελεχώσει τη θέση του Senior Category Manager

Kύρια καθήκοντα και ευθύνες:

• Ευθύνη για την αποτελεσματική διαχείριση των προϊοντικών κατηγοριών σε σχέση με τη συλλογή προϊόντων, την τιμολογιακή πολιτική, τις προσφορές και την ορθή παρουσίαση των προϊόντων στα καταστήματα.
  • Σχεδιασμός και διαχείριση προωθητικού πλάνου προϊοντικών προσφορών.
  • Υλοποίηση όλων των εμπορικών συμφωνιών με συνεργάτες / προμηθευτές.
  • Σχεδιασμός και διαχείριση ορθής και ολοκληρωμένης συλλογής προϊόντων στα καταστήματα που να ικανοποιούν πλήρως τις ανάγκες των καταναλωτών.
  • Διαχείριση προϊοντικών χώρων στα καταστήματα (space management) με στόχο τη βελτιστοποίηση των αποτελεσμάτων / πωλήσεων και της κερδοφορίας.
  • Συνεχής έρευνα αγοράς και ανταγωνισμού.
  • Στενή παρακολούθηση όλων των βασικών δεικτών απόδοσης των κατηγοριών που χειρίζεται (πωλήσεων, κερδοφορίας, ελλείψεων, αποθεμάτων και γενικά της απόδοσης των διαφόρων κατηγορίων), διασφαλίζοντας το αποτέλεσμα βάσει των στόχων και του προϋπολογισμού της εταιρίας.
  • Στενή συνεργασία με τη SPAR International για την αποτελεσματική εφαρμογή βέλτιστων πρακτικών που ακολουθούνται στο παγκόσμιο δίκτυο, την επίτευξη των εταιρικών στόχων και τη δημιουργία ανταγωνιστικού πλεονεκτήματος.

Απαιτούμενα προσόντα:

• Απόφοιτος πανεπιστημίου στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, στα Οικονομικά ή σε άλλο συναφή κλάδο.
  • Πολύ καλή γνώση και εμπειρία της αγοράς λιανικού εμπορίου τροφίμων.
  • Απαραίτητη προηγούμενη εργασιακή πείρα τουλάχιστον πέντε χρόνων σε ανάλογη θέση ευθύνης.
  • Άριστη γνώση της ελληνικής και της αγγλικής γλώσσας.
  • Ικανότητα χρήσης τεχνολογικών μέσων και ηλεκτρονικών υπολογιστών, ιδιαίτερα του Microsoft Excel.
  • Ισχυρές αριθμητικές και αναλυτικές ικανότητες.
  • Πολύ καλή διαπραγματευτική ικανότητα.
  • Αυτονομία και προσανατολισμός στο αποτέλεσμα.
  • Θετική ενέργεια, ομαδικότητα και συνεργασία.
Ημερομηνία:11.07.2019
Πηγή:www.skywalker.gr