Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Πτυχίο Χημικού Μηχανικού ή Μηχανικού Περιβάλλοντος ή Πολιτικού Μηχανικού ή Διαχειριστού Περιβάλλοντος ή Περιβαλλοντολόγου ή Χημικού ή Βιολόγου ή Γεωπόνου, ή Φυσικού

2 ανταποδοτικές υποτροφίες για διδακτορικό από το τμήμα Xημικών Mηχανικών του πανεπιστημίου Πατρών

Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών και σύμφωνα με απόφαση της αρ. 612/01-07-2019 Συνεδρίασης της Επιτροπής Ερευνών του Πανεπιστημίου Πατρών, εγκρίνει τη δημοσίευση πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος φυσικών προσώπων για τη χορήγηση 2 ανταποδοτικών υποτροφιών, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου με τίτλο Ερευνητική Υποδομή για την Αξιοποίηση Αποβλήτων και Αειφόρου Διαχείρισης Φυσικών Πόρων (INVALOR, που συγχρηματοδοτείται από Ευρωπαϊκούς και Εθνικούς Πόρους στο πλαίσιο της πράξης Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία ΕΣΠΑ 2014-2020 και το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης, με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον Γεώργιο Αγγελόπουλο, Καθηγητή του Τμήματος Χημικών Μηχανικών, του Πανεπιστημίου Πατρών, σύμφωνα με το άρθρο 98 παρ. 6 & 7 του ν.4547/2018, καθώς και σύμφωνα με το άρθρο 33 παρ 6 του ν.4559/2018, ως κάτωθι:

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΥΠΟ ΑΝΑΘΕΣΗ ΕΡΓΟΥ / ΘΕΣΗ1(ΕΕ6.Θ16.α) & ΘΕΣΗ2 (ΕΕ6.Θ16.β) Συμμετοχή στην ενότητα εργασίας ΠΠ ΕΕ6 του υποέργου (1) :Τεχνοοικονομική και Περιβαλλοντική αποτίμηση τεχνολογιών αξιοποίησης παραπροϊόντων/επεξεργασμένων πρώτων υλών.

Πιο αναλυτικά θα συμμετέχει στις ακόλουθες δράσεις: - Mελέτες για την υποστήριξη των τεχνολογιών αξιοποίησης των παραπροϊόντων/επεξεργασμένων πρώτων υλών τόσο οργανικής όσο και ανόργανης προέλευσης Αντικείμενο ανάθεσης:

Οι υποψήφιοι θα συμμετάσχουν στην ΕΕ6 στα ακόλουθα παραδοτέα: ΠΠ.ΕΕ6.Π1: Τεχνική έκθεση ΠΠ.ΕΕ6.Π2: Δημοσίευση σε περιοδικό

Αμοιβή αναδόχου: …….7.499,97 € Διάρκεια ανάθεσης: ……9 µήνες, με δυνατότητα ανανέωσης Επιθυμητός χρόνος έναρξης εκτέλεσης έργου: Άμεσα, από ολοκληρώσεως των διαδικασιών

Προσόντα

1. Πτυχίο Χημικού Μηχανικού ή Μηχανικού Περιβάλλοντος ή Πολιτικού Μηχανικού ή Διαχειριστού Περιβάλλοντος ή Περιβαλλοντολόγου ή Χημικού ή Βιολόγου ή Γεωπόνου, ή Φυσικού ή άλλο ισότιμο και αντίστοιχο της ημεδαπής ή της αλλοδαπής.

2. Υποψήφιος Διδάκτορας σε αντικείμενο σχετικό με το υπό ανάθεση έργο

3. Μεταπτυχιακό Δίπλωμα σε αντικείμενο σχετικό με το υπό ανάθεση έργο

4. Γνώση Αγγλικής Γλώσσας

5. Εμπειρία συμμετοχής σε ερευνητικά προγράμματα με συναφή προς τη θέση αντικείμενο