Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Κοινωνικός/ή Λειτουργός

Κοινωνικός/ή Λειτουργός

«Κοινωνικός/ή Λειτουργός»

Προκήρυξη για την πρόσληψη από την Κάριτας Ελλάς Κοινωνικού/ης Λειτουργού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου έργου

H Κάριτας Ελλάς,προκηρύσσει την πλήρωση μίας (1) θέσης εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Έργου με πλήρη απασχόληση και με την ειδικότητα «Κοινωνικός/ή Λειτουργός» ο οποίος/η οποία θα απασχοληθεί στο αναφερόμενο Φιλανθρωπικό Σωματείο με την επωνυμία «Κάριτας Ελλάς», στο παρακάτω περιγραφόμενο σε περίληψη έργο: Τίτλος Έργου: Πρόγραμμα Αστικού Καταλύματος 2019 - Στέγαση Προσφύγων / Urban Shelter Project 2019

1. Επιλογή και Πρόσληψη:Η επιλογή και στη συνέχεια η πρόσληψη του/της κοινωνικού/ής λειτουργού θα γίνει από την εκτελεστική επιτροπή της Κάριτας Ελλάς, ανάμεσα σε άτομα που θα έχουν από πριν αξιολογηθεί από την αρμόδια επιτροπή αξιολόγησης, η οποία θα εξετάσει και τα δικαιολογητικά που θα έχουν καταθέσει οι υποψήφιοι και οι οποίοι θα έχουν κληθεί σε συνέντευξη από την επιτροπή αυτή, όπως ειδικότερα ορίζεται στην αριθ. 19 / 16-5-2016 απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της Κάριτας Ελλάς. Θα επιλεγεί ο/η υποψήφιος/α, του/της οποίας τα τυπικά, τα ουσιαστικά και τα άλλα, κατά την κρίση της αρμόδιας επιτροπής αξιολόγησης, προσόντα τα οποία υπερτερούν έναντι αυτών των άλλων υποψηφίων.

2. Αριθμός θέσεων εργασίας: Μία (1)

3. Ειδικότητα: Κοινωνικός/ή Λειτουργός

4. Σύμβαση Εργασίας:

α) Είδος Σύμβασης: Σύμβαση Εξαρτημένης Εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Έργου, από 01/08/2019 έως και 31/10/2019.

β) Ημέρες και ώρες απασχόλησης: Όλες τις εργάσιμες ημέρες της εβδομάδας, από Δευτέρα έως και Παρασκευή και ώρες 9 π.μ. έως 5 μ.μ.

5. Φορέας απασχόλησης:

Το Αναγνωρισμένο Φιλανθρωπικό Σωματείο - ΜΚΟ με την επωνυμία «Κάριτας Ελλάς» - Αθήνα

6. Αντικείμενα εργασιών:

Διαχείριση υποθέσεων

Παροχή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης των ωφελούμενων του προγράμματος, περιλαμβανομένης της παροχής συμβουλευτικής, της διαρκούς αξιολόγησης αναγκών και υποθέσεων και παραπομπή των ωφελούμενων στις κατάλληλες υπηρεσίες.

Προγραμματισμός και διατήρηση/παρακολούθηση συναντήσεων με ωφελούμενους.

Συντονισμός μέριμνας για τους ωφελούμενους με το προσωπικό της Κάριτας Ελλάς, τους εταίρους και τους εξωτερικούς εταίρους - παρόχους υπηρεσιών.

Συνοδεία των ωφελούμενων σε υπηρεσίες και τακτικές επισκέψεις στους χώρους διαμονής.

Καθημερινή επικαιροποίηση των δεδομένων στο ψηφιακό αρχείο.

Συντονιστής υπηρεσιών

Παροχή παραπεμπτικών για επιπρόσθετες υπηρεσίες, όταν κρίνεται αναγκαίο.

Συνεργασία με επαγγελματίες που παρέχουν άλλες υπηρεσίες, από άλλες ομάδες, σε καθημερινή βάση.

7. Εργασιακό περιβάλλον: Η εργασία πραγματοποιείται στην Αττική.

8. Αποποίηση ευθύνης:

Η παρούσα περιγραφή εργασιακής θέσεως, δεν συνιστά διεξοδική λίστα ικανοτήτων, καθηκόντων και αρμοδιοτήτων που σχετίζονται με τη θέση αυτή.

Απαιτούμενα προσόντα και εμπειρία:

• Πανεπιστημιακός τίτλος σπουδών κοινωνικής εργασίας και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος κοινωνικού λειτουργού.
  • Θα συνεκτιμηθεί μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών σε ανάλογο πεδίο.
  • Τουλάχιστον δύο (2) έτη σχετικής εμπειρίας.
  • Εμπειρία εργασίας με πρόσφυγες και μετανάστες θα προτιμηθεί.
  • Πολιτισμική ευαισθησία και άριστες επικοινωνιακές ικανότητες.
  • Πλήρης γνώση και εκτίμηση του οράματος και της αποστολής της Κάριτας Ελλάς, περιλαμβανομένης της εξοικείωσης με την κοινωνική διδασκαλία της Καθολικής Εκκλησίας.
  • Διαχείριση κρίσεων και έκτακτων αναγκών, όπως αρμόζει.
  • Ικανότητα εργασίας σε ομαδικό περιβάλλον.
  • Ικανότητα χρήσης προγραμμάτων (Word, Excel και Outlook).
  • Απαραίτητη η καλή γνώση και δυνατότητα επικοινωνίας στην ελληνική και αγγλική γλώσσα, σε γραπτό και προφορικό επίπεδο.
  • Υποβολή αίτησης υποψηφιότητας και άλλων δικαιολογητικών

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλουν στη γραμματεία της Κάριτας Ελλάς: α) Αίτηση, β) Συνοδευτική Επιστολή, γ) Πλήρες βιογραφικό τους σημείωμα στην ελληνική γλώσσα με την όποια προϋπηρεσία τους, σε επιμορφωτικά σεμινάρια, την απόκτηση άλλου πτυχίου ή μεταπτυχιακού τίτλου ή ειδικότητας κ.λπ. και άλλα κατά την κρίση τους χρήσιμα βιογραφικά στοιχεία για την τεκμηρίωση των τυπικών τους προσόντων και δ) Δήλωση Συναίνεσης.

Τα δικαιολογητικά αυτά μπορούν οι ενδιαφερόμενοι/ες να τα υποβάλουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. και με ένδειξη τον κωδικό της θέσης ΚΛ 07/2019 – Κοινωνικός Λειτουργός, Πρόγραμμα Αστικού Καταλύματος 2019 - Στέγαση Προσφύγων / Urban Shelter Project 2019.

Καταληκτική προθεσμία παραλαβής από τη Γραμματεία της Κάριτας Ελλάς των αιτήσεων και των αντίστοιχων δικαιολογητικών ορίζεται η Τετάρτη 17 Ιουλίου 2019.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:08.07.2019