Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Internship in Customer Service or Software Development (INTERN-19b)

Internship in Customer Service or Software Development (INTERN-19b)

Location: Kato Scholari, Thessaloniki, Greece

BETA CAE Systems is a rapidly growing engineering software and services company, and it is continuously seeking for motivated new talent. We are seeking for enthusiastic, bright and hardworking students and recent graduates to join our Internship scheme.

The timeframe

Applications Start Date: ........................ 12/06/2019

Applications End Date: .......................... 14/07/2019

• Screening-Interviewing End Date: ........ approx. by 10/09/2019

• Results Announcement: ........................ approx. by 15/09/2019

• Internship Start Date: ........................ 01/10/2019

• Internship End Date: .............................. 31/03/2019

The internship (in Customer Service or Software Development teams)

During that period:

• get training in our suite of products

• get experience with FEA/CFD solvers

• explore engineering applications in the CAE domain

• undertake a short-term project

• get experience in writing code and documenting

• have/receive peer code-reviews

• interact and share opinion with experienced professionals.

The duration of the internship is 6 consecutive months, as it is essential for anyone that joins us to receive proper training on our programs, to have time to digest the knowledge gained and to take part in some projects in order to apply it, to mingle with our employees and experience what working in BETA is like!

The applicants

Undergraduate (AEI or TEI) and Postgraduate students in relevant fields (Mechanical Engineering, Civil Engineering, Aeronautics, Marine Engineering, Electrical Engineering, Computer Science, Informatics, etc.)

• towards the end of their studies (i.e. recommended to have completed at least the 6 th semester), or

• graduates that have recently completed their degree (within the last 6 months at most).

Fulfilled military obligations for male applicants are not a prerequisite.

References

References are optional but valued. They shall be send directly by your Referees via

• mail to BETA CAE Systems S.A., Kato Scholari, 57500, Thessaloniki, addressed to the HR Department.

Sponsorship

The 6-months internships are paid.

• For students in Universities based in Greece, the period of the internship will be combined, when possible, with the standard Traineeship (2-3 months of “Πρακτική άσκηση μέσω ΕΣΠΑ”) of their studies. Applicants that are not eligible for an internship via “ΕΣΠΑ” can also apply.

• Transfer by company bus to/from the company’s premises will be provided.

• Free lunch is also complimentary.

We will be glad to receive your application at: https://careers.beta-cae.com/.

Ημερομηνία:12.06.2019

Περιεχόμενο : 20429