Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- PhD student / Bio-informatician, Cancer genetics

PhD student / Bio-informatician, Cancer genetics

PhD student  Bio-informatician, Cancer genetics

Posted by: University of Antwerp

Posted date: 2019-May-06

Location: Belgium

The Center for Medical Genetics Antwerp is a diagnostic and research institute within the University of Antwerp and the Antwerp University Hospital, comprising over 100 scientists, of which over 40 are fulltime engaged in research. The Center is looking for a PhD student / Bio-informatician in cancer genetics

Job Profile

You will perform research through bio-informatical analysis of “omics” data, with a focus on next generation sequencing and methylomics. You will analyse different datasets using various bio-informatic tools, with the final goal of understanding the complex biology of cancer and evaluate the potential of these data for the development of new biomarkers for early detection and therapy response. You will join an enthusiastic team, with an established and extensive international research network. In your daily work, you will work in close collaboration with the existing bioinformatics team at the Center for Medical Genetics. Besides that, you will also work in collaboration with clinicians providing patient samples and clinical expertise, as well as with laboratory-oriented researchers in cancer genetics that generate data and develop assays for your potential biomarkers in the lab.

Requirements

You are (or soon will be) a master in bio-informatics. You have strong ICT skills and you are eager to fully submerge into the world of bio-informatics. You have good experience with Linux and one or more programming languages as well as knowledge of statistical methods of analysis. Candidates with a degree in one of the life sciences (Biomedical sciences, Biochemistry, Bio-engineering, Biostatistics, …), with strong and relevant experience in informatics are also welcome. A good background in human genetics and cancer biology is needed.

Proficiency in English, and strong communication skills, both oral and written, are required. You are highly motivated, and you like to work in an interactive research team. You are willing to work on a 4-year PhD project starting summer or fall 2019.

Interested?

For additional information please contact prof. dr. Guy Van Camp (guy.vancamp(at)uantwerpen.be), dr. Ken Op de Beeck (ken.opdebeeck(at)uantwerpen.be) or dr. Arvid Suls (arvid.suls(at)uantwerpen.be)

To apply, send a copy of your CV including details of your relevant skills and motivation letter by e-mail to dr. Arvid Suls before June 15, 2019.

The University of Antwerp is a family friendly organization, with a focus on equal opportunities and diversity. Our HR-policy for researchers was awarded by the European Commission with the quality label HR Excellence in research.

We support the Science4Refugees initiative and encourage asylum-seeking, refugee scientists and researchers to apply for a job at the University of Antwerp.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:07.05.2019