Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- PhD position, Medical sociology

Posted by: University of Antwerp

Posted date: 2019-May-06

Location: Belgium

The Faculty of Social Sciences is seeking to fill a 4-year full-time (100%) vacancy in the Centre for Population, Family & Health for a predoctoral researcher in the area ofmedical sociology.

Doctoral grant, the impact of PrEP (Pre-Exposure Prophylaxis or prevention through anti-HIV medications) on the HIV-epidemic and the sexual culture among men who have sex with men.

PROMISE is a large, 4-year interdisciplinary research project which aims to optimize the impact of PrEP (pre-exposure prophylaxis) on the HIV epidemic in Belgium. The project is a collaboration between the International HIV/AIDS Policy Unit of the Institute of Tropical Medicine (ITM) and the Centre for Population, Family & Health of the University of Antwerp.

Pre-exposure prophylaxis, or PrEP, is a novel HIV prevention approach for people who do not have HIV but who are at substantial risk of getting it to prevent HIV infection by taking a pill. The potential impact of this approach on (1) the HIV-epidemic and (2) the sexual culture among high risk groups is massive. As a response, the Centre for Population, Family & Health started – in close collaboration with ITM – a research project on the impact of PrEP. The CPFH focus is on men who have sex with men – a group which has a higher-than-average risk of contracting HIV and are thus often eligible for PrEP.

PROMISE is an FWO-SBO project. The funding as Strategic Basic Research requires besides academic output also strong societal impact. The research team thus needs to continuously interact with the stakeholders in the field during this research project as we aim to have maximal impact on the public health aspect under study.

Job description

You will execute the research activities of work package 1 (PrEP and men-who-have-sex-with-men (MSM)): (1) analyzing the large-scale survey data, (2) executing and analyzing focus group discussions, (3) the translation of these results into scientific publications and policy recommendations, (4) consultations with stakeholders (Sensoa, çavaria, etc.), and (5) the valorization of the study results.

You prepare a doctoral thesis on the impact of PrEP on the MSM population (HIV prevalence, sexual behavior, perceptions of safe sex, etc.).

You publish scientific articles related to the research project of the assignment.

You contribute to teaching and research in the Centre for Population, Family & Health.

Profile and requirements

• You hold a Master degree in Social Sciences, Psychology, Medical Sciences or a related relevant discipline.
  • You have affinity with medical sociology or public health.
  • You are able to liaise with stakeholders at different levels easily, such as community organizations, health providers in primary care and in hospitals, and policy makers at local and national level.
  • You are a team player, quality-oriented, conscientious and creative.
  • You are familiar with qualitative and quantitative research methods and are willing to invest in improving those.
  • You are fluent in Dutch, French and English speaking and writing.
  • Students in the final year of their degree can also apply.
  • You can submit outstanding academic results.
  • Your academic qualities comply with the requirements stipulated in the university’s policy.

We offer

• a doctoral scholarship for a period of two years, with the possibility of renewal for a further two-year period after positive evaluation;
  • the start date of scholarship will August / September 1st 2019;
  • a gross monthly grant ranging from € 2.373,36 tot € 2.516,73;
  • a dynamic and stimulating work environment

How to apply?

• Applications may only be submitted online until the closing date June 3rd 2019 and should include a copy of your CV and a cover letter.
  • A pre-selection will be made from amongst the submitted applications.
  • The remainder of the selection procedure is specific to the position and will be determined by the selection panel.
  • The interviews of the candidates, preselected by a selection panel, will take place from 11-14 June 2019.

More information about the application form can be obtained from vacatures(at)uantwerpen.be.

For questions about the profile and the description of duties, please contact Dr. Caroline Masquillier (caroline.masquillier(at)antwerpen.be), Dr. Veerle Buffel (veerle.buffel(at)uantwerpen.be) or Prof Edwin Wouters (edwin.wouters(at)uantwerpen.be).

The University of Antwerp is a family friendly organization, with a focus on equal opportunities and diversity. Our HR-policy for researchers was awarded by the European Commission with the quality label HR Excellence in research.

We support the Science4Refugees initiative and encourage asylum-seeking, refugee scientists and researchers to apply for a job at the University of Antwerp.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:07.05.2019