Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Χημικός – Τεχνολόγος Τροφίμων

Χημικός – Τεχνολόγος Τροφίμων

Μεγάλη βιομηχανία τροφίμων στην περιοχή της Χαλκιδικής αναζητά Χημικό – Τεχνολόγο Τροφίμων, για εργασία πλήρους απασχόλησης.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΠΛΑΙΣΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

• • Διαχείριση συστημάτων ποιότητας (ISO22000:HACCP, BRC, IFS, ISO9000, HALAL, AGROCERT κ.α.), υλοποίηση διορθωτικών ενεργειών
  • • Έλεγχος ποιότητας πρώτων υλών, δεύτερων υλών, υλικών συσκευασίας, ετοίμων προϊόντων συμπεριλαμβανομένης της ετικετοποίησης
  • • Έλεγχος τήρησης προδιαγραφών στην παραγωγή και συσκευασία και διενέργεια ποιοτικών δοκιμών
  • • Παρασκευή δειγμάτων και τήρηση αντιδειγμάτων
  • • Διαχείριση παραπόνων πελατών σχετικών με την ποιότητα
  • • Τήρηση υπαρχόντων και ανάπτυξη νέων τεχνικών προδιαγραφών και αναφορών ανάλυσης προϊόντων
  • • Μετρήσεις κρίσιμων παραμέτρων στις διεργασίες επεξεργασίας εκτός κι εντός εργαστηρίου
  • • Διορθωτικές ενέργειες στην περίπτωση που εντοπιστούν αποκλίσεις από τα επιθυμητά αποτελέσματα ή τις προδιαγραφές
  • • Σύνταξη αναφορών ποιότητας
  • • Ενημέρωση πληροφορικών συστημάτων για τις ποιοτικές παραμέτρους των προϊόντων
  • • Διαρκής επικοινωνία μεταξύ των τμημάτων της Εταιρίας

Απαραίτητα Προσόντα

ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ

• • Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ στο γνωστικό αντικείμενο της θέσης εργασίας
  • • 5ετής τουλάχιστο εμπειρία σε βιομηχανία τροφίμων, σε θέση χημικού / τεχνολόγου τροφίμων / υπευθύνου ποιότητας.
  • • Άριστη γνώση χρήσης Η/Υ. Επιθυμητή η γνώση συστημάτων ERP (προδιαγραφές παραγωγής)
  • • Άριστη γνώση Αγγλικών. Επιθυμητή η πολύ καλή γνώση μιας δεύτερης ξένης γλώσσας.

ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ

• • Ειδίκευση στην επεξεργασία ελιάς
  • • Υπευθυνότητα, συνέπεια και επαγγελματισμός
  • • Επαγωγική σκέψη και ενέργειες