Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Data Analysis Engineers

Data Analysis Engineers

Kenotom develops safety critical embedded systems with focus on the automotive

electronics industry. For our current needs we are looking immediately to employ 3 highly motivated Data Analysis Engineers.

The primary responsibilities of this position are:

1. Analyze the trace data of vehicle network communication to find erratic behavior

2. Understand the functionalities of the ECUs and analyze their problematic behavior to find the cause of the error

3. Write reports with the analysis results and communicate with the customer

The candidate will be responsible for working as a part of a large team with other engineers to ensure that program goals are met, schedules are maintained and problems encountered are resolved. The position is based in Thessaloniki, GR and occasional travel to the customer’s premise may occur.

Studies / Experience

Bachelor’s Degree in Informatics / Diploma in Electrical / Electronic Engineering or similar is required

• Relevant Master’s Degree in Embedded Systems or similar is a plus

• Involvement in embedded systems projects (hobby and/or professional) is a plus

Skills

• Understanding of various network technologies, including CAN, Flexray and Ethernet

• Ability to work with and handle problems of data acquisition tooling & instrumentation

• Familiarity with embedded systems concepts (microcontrollers, peripherals, external ASICs, communication protocols, etc.)

• Familiarity with Real-Time systems concepts

• Ability to navigate and understand large data sheets

• Experience in source control, change management and issue tracking

• Knowledge of German is a significant plus

• Attention to detail and thoroughness

• Documentation Skills - Ability to write fluently to describe system design & test results

• Ability to effectively communicate with peers, supervisors and customers

• Ability to work independently with minimal supervision

Application

Please send your CVs at Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. along with a motivational letter, reflecting the candidate’s personality and capability to perform the duties required.

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο.

Ημερομηνία:28.03.2019

Attachments:
Download this file (DATA_ANALYSIS_ENG_03_19.pdf)DATA_ANALYSIS_ENG_03_19.pdf[ ]152 Kb

Περιεχόμενο : 20331