Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Senior Windows System Engineer

Senior Windows System Engineer

Company Profile

Alfa Beta Vassilopoulos is a member of Ahold Delhaize Group that operates a network of 21 companies in 3 continents (11 countries), 375 000 employees and is trusted by more than 50 million customers on a weekly basis.

Position Requirements

The Senior Windows System Engineer will act as a technical coordinator for Windows Platform Services (WPS) and a contact point to other teams residing in the different EU countries where Ahold Delhaize Group operates. He/She will be responsible to optimize the infrastructure/processes to further enhance the availability of the service by means of creating standard procedures and techniques like scripting/automation, participate in workshops & projects, following the guidelines of change Management and incident management.

More specifically, the job holder:

• Provides day to day functional support, application administration & troubleshooting (L3) for all European Operating Companies in scope. Coordinates and executes rack & stack activities of hardware from Windows Platform team/Storage/Networking team in the Greek Datarooms
  • Reviews and identifies possibilities to optimize system stability and performance
  • Assesses and advises on new technologies to be implemented and revises & improves on reference architectures used
  • Proactively communicates, streamlines processes and facilitates projects both as a stakeholder or trusted advisor
  • Ensures compliance of IT policies and baselines
  • Leads and coordinates technical projects and solution implementation, in close collaboration with other IT teams and supervises the work assigned to external resources

Candidate Profile

• Graduate Degree in Information Technology or proof equivalency through experience. Master’s Degree in information technology or relevant field will be considered an asset
  • At least 5 years prior experience in administration of Windows based Servers and Client OS. Proven experience in Active Directory configuration/management, VMWare/ESX management/configuration/setup and in Agile/Devops/Iac methodologies/tools/software for infrastructure teams/processes
  • Excellent conceptual knowledge of the following technologies: proxy servers, reverse proxy servers, firewall, load balancers, routers, switches, SAN, NAS, Scripting tools, TCP/IP, VLAN
  • Excellent command of the English language both written & spoken