Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Energy Management Portfolio Engineer

Energy Management Portfolio Engineer

The Energy Management Portfolio Engineer will play an important role, supporting the company’s power plants’ bidding activity, the short-term trading activity and the wholesale short term natural gas needs. The position refers to the Energy Management Division.

Responsibilities:

Responsible for all aspects within the real-time trading environment by conducting hourly purchase and sales transactions in an optimal and economical manner

Execute the company’s sales Strategy of the wholesale Day Ahead/Intraday/Balancing Power Markets

Communicate in Daily basis with company’s Power Plants staff to obtain production availability

Continually communicate all necessary information to appropriate internal and external parties/personnel

Monitor the real time marketplace and react to operational business constraints

Monitor results of dispatch operations and suggest/implement improvement opportunities

Monitor the contractual arrangements associated with power plants operation, Natural Gas and electricity market conditions relevant to the short-term wholesale Market,

Develop scenarios to better understand how key drivers will affect, Day Ahead /Intraday/Balancing markets outcomes

Produce daily/weekly/monthly reports on market results, trends and statistics

Investigate and make improvements to market models and algorithms

Ability to work rotating shifts of 8 hours, weekends and holidays and be on-call

Απαραίτητα Προσόντα

• Degree in Electrical Engineering, Energy Technology or Applied Economics
  • 2-3 years of relevant work experience within Electric Power sector will be considered as an asset
  • Ιn-depth working knowledge of Excel and Modelling skills with a particular focus on VBA
  • In-depth working knowledge of Statistics & Technical Analysis
  • Fluency in written & Verbal English
  • Strong analytical skills, ability to understand business situations and provide data analysis. Experience with data analysis tools would be an added advantage
  • Self-motivation, ability to exercise initiative and adhere to strict deadlines
  • Strong interpersonal and communication skills

All applications will be treated on behalf of and forwarded to Elpedison. More details regarding the processing of your personal data by Elpedison, the Data Controller and detailed information regarding the exercise of your legal rights can be found under the Personal Data Protection Statement of the Company.

Περισσότερες Πληροφορίες.

Ημερομηνία:08.03.2019