Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- PhD Position “Machine Learning in Holography”

PhD Position “Machine Learning in Holography”

The Department of Empirical Inference at the MPI-IS in Tübingen is looking for a PhD student with a background in physics or a related discipline to work in the area of machine learning, particularly in the domain of inverse problems, deconvolution and phase retrieval, starting as soon as possible. The project is in collaboration with the computational photography group. The aim of the research is to develop methods to compute and realize 3D ultrasound fields that will significantly go beyond the state of the art and open up new technological and scientific possibilities.

The successful candidate will develop computational tools to solve the high dimensional inverse problem of encoding arbitrary three-dimensional vector fields in a two dimensional phase map. The work concerns 3D field synthesis in holography and is important in the generation of ultrasound fields. The aim is to allow the input of freeform representations of the target field, to improve the quality of the reconstructed fields, and to explore methods of stochastic optimization and machine learning. The project is a close collaboration of theoretical and experimental groups and is a collaboration between the Max Planck Institute and the Fraunhofer Institute for Biomedical Technology.

Requirements:

• Master’s degree in physics, mathematics, computer science or a related field.
  • Interest to learn and apply visual computing and machine learning tools to solve scientific problems.
  • Strong team player and interest in interdisciplinary research.
  • High proficiency in English

We offer:

An international, multidisciplinary, highly motivating working environment and the possibility to do outstanding research. Several research and graduate schools are in the field of artificial intelligence and machine learning and the PhD candidate will benefit from a rich and stimulating work environment.

The PhD student will receive a PhD funding contract equivalent in remuneration to pay group E13, 65% of the Collective Wage Agreement for the Public Service. The duration of the contract is 3 years.

Your application:

Please upload your application (at least a CV and a cover letter) by following the link below:

The position will be open until filled. Applications received by March 31, 2019, will be preferred.

If you wish to send a hardcopy application, please send it to:

Max-Planck-Institut für Intelligente Systeme, Max-Planck-Institut für Festkörperforschung, Gemeinsame Verwaltung, Heisenbergstr. 1, 70569 Stuttgart.

For administrative questions, please contact Sabrina Jung ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ). For scientific questions, please contact Dr. Valentin Volchkov ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. )

Περισσότερες Πληροφορίες.

Ημερομηνία:08.03.2019