Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Βοηθός Λογιστή

Βοηθός Λογιστή

Το λογιστικό γραφείο Τερζιάδης και Συνεργάτες (Terziadis.com) στη Θεσσαλονίκη αναζητά Βοηθό Λογιστή για την κάλυψη ανάλογης θέσης.

Σύντομη περιγραφή καθηκόντων – χαρακτηριστικών:

Ο/Η βοηθός λογιστή έχει επιτελικό ρόλο για τις λειτουργίες και τις δραστηριότητες του τμήματος. Είναι ικανός/η στην ορθή εκτέλεση των δραστηριοτήτων ενός λογιστικού γραφείου, τη διοικητική υποστήριξη του τμήματος και την εξυπηρέτηση πελατών.

Ευθύνες και υποχρεώσεις:

• Καταχώριση οικονομικών πράξεων στα λογιστικά βιβλία σύμφωνα με τα τιμολόγια, τα γραμμάτια εισπράξεων, τα εντάλματα πληρωμών κ.λπ.
  • Τήρηση και παρακολούθηση απλογραφικών και διπλογραφικών βιβλίων
  • Ενημέρωση λογιστικών βιβλίων της εταιρίας και των πελατών
  • Επικοινωνία με τους πελάτες του γραφείου ηλεκτρονικά και τηλεφωνικά
  • Έλεγχος ισοζυγίων
  • Ολοκλήρωση των απαραίτητων ενεργειών για ορθή λειτουργία του λογιστικού γραφείου (Intrastat, Listing, ΦΠΑ, μισθοδοσία)
  • Καταχώριση μισθοδοσίας στα βιβλία των εταιριών και υποβολή ΑΠΔ, ΦΜΥ
  • Υπολογισμός και έκδοση υποχρεώσεων προς ασφαλιστικούς φορείς για τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις
  • Διεκπεραίωση εξωτερικών εργασιών εκπροσωπώντας την εταιρία και τους πελάτες της
  • Συμπλήρωση και υποβολή φορολογικών δηλώσεων με επίβλεψη

Απαραίτητα προσόντα:

Ο/Η ενδιαφερόμενος/η για τη θέση θα πρέπει να είναι απόφοιτος σχολής Λογιστικής ή Οικονομικών και να έχει ευχέρεια στην ελληνική γλώσσα και τη χρήση νέων τεχνολογιών.

Γνώσεις:

• Πτυχίο ΤΕΙ / ΑΕΙ Οικονομικής / Λογιστικής
  • Γνώση της εργατικής νομοθεσίας
  • Καλή γνώση ΕΛΠ, ΦΠΑ, μισθοδοσίας
  • Άριστη γνώση ΕΓΛΣ και φορολογικής νομοθεσίας
  • Άριστη γνώση MS Office, γνώση υπολογιστών
  • Γνώση χρήσης των ηλεκτρονικών εφαρμογών (taxis.net, Εργάνη, ΕΦΚΑ)
  • Ευχέρεια στη χρήση της αγγλικής γλώσσας (Β2+), επιθυμητή η γνώση επιπλέον ξένων γλωσσών
  • Η γνώση προγραμμάτων της Epsilon θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
Ημερομηνία:24.01.2019